reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 18 października 2010

Wilk Elektronik S.A.: 100 mln USD obrotu

Wilk Elektronik S.A. w Łaziskach Górnych to jedyny w Europie producent modułów pamięci. Podbił rynek polski i szykuje się do ekspansji na Wschód.
Wilk Elektronik S.A. specjalizuje się w produkcji modułów pamięci, kart pamięci oraz pendrive. Jego strategicznymi partnerami są Elpida oraz Toshiba, współpracuje też z Samsungiem i Micronem.

Na początku lat 90-tych Wilk Elektronik S.A. zajmował się ulepszaniem wchodzących wówczas na rynek komputerów Atari i Commodore. Następnym krokiem było rozpoczęcie dystrybucji pamięci. Obecnie firma sama produkuje pamięci pod własną marką Goodram, mając około 40% polskiego rynku modułów pamięci oraz około 20% rynku kart pamięci i kart USB. Obecna siedziba firmy w Łaziskach Górnych ma 3.000 m2, firma zatrudnia 130 osób.

‘Zajmując się dystrybucją modułów, obejrzałem wszystkie liczące się fabryki, w których one powstawały i doszedłem do wniosku, że jestem w stanie otworzyć w kraju własną produkcję’ mówi na łamach tygodnika Agora Wiesław Wilk, właściciel firmy. Firma szczyci się również swoimi inżynierami, którzy należą do grona najbardziej wykwalifikowanych w dziedzinie pamięci osób na świecie: ‘Są oni autorami rozwiązań i wdrożeń, których zazdroszczą nam konkurenci z Dalekiego Wschodu czy USA. Podam taki przykład: gdy rozpoczynaliśmy produkcję w Polsce, szukaliśmy skutecznego programu do testowania pamięci, jednak żaden z konkurentów nie chciał nam sprzedać swojej technologii. W dodatku programy te nie zawsze były ‘szczelne’ i przepuszczały wadliwe produkty. Tak więc nasi inżynierowie wdrożyli autorski program i procedurę. O jej skuteczności może świadczyć fakt, że przedstawiciele tejże konkurencji tym razem do nas zwrócili się z pytaniem o możliwość zakupu naszych rozwiązań’.

W roku 2009 obroty firmy przekroczyły 100 mln USD, jednak światowy rynek nośników pamięci to aż 70 mld USD. Wilk Elektronik S.A. eksportuje około 60% swoich wyrobów, w 2007 uruchomił własny oddział w Dubaju.

‘Chcemy stać się największym dostawcą pamięci do Rosji i krajów dawnego ZSRR, zdobyć tam nie mniej niż 20% rynku’ mówi prezes Wilk w wywiadzie dla Agory. ‘[...] Postawienie na jakość to jedyna szansa rozwoju takiej firmy jak nasza, która nie ma miliardów Toshiby czy Samsunga ani taniej siły roboczej w chińskich fabrykach. Za kilka, może kilkanaście lat polscy pracownicy będą zarabiali tyle samo co ich zachodni koledzy i wówczas nasza gospodarka przestanie być konkurencyjna pod względem płac.’

Źródło: Agora

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1