reklama
reklama
reklama
reklama
© Rivian
Przemysł elektroniczny |

Volkswagen zainwestuje 5 miliardów dolarów w Rivian

Niemiecki gigant motoryzacyjny Volkswagen zainwestuje nawet 5 miliardów dolarów w amerykańskiego producenta pojazdów elektrycznych Rivian. Inwestycja jest częścią nowo utworzonej i kontrolowanej przez koncern spółki joint venture, której celem jest rozwój technologii aut elektrycznych i oprogramowania nowej generacji.

Współpraca obu firm ma przyspieszyć rozwój oprogramowania dla samochodów Rivian i Volkswagen Group. Połączenie mocnych stron niemieckiej i amerykańskiej firmy będzie skutkowało obniżeniem kosztów w przeliczeniu na pojazd poprzez efekt skali.

Oczekuje się, że strefowy projekt sprzętowy Rivian na rynku i zintegrowana platforma technologiczna posłużą jako podstawa przyszłego rozwoju pojazdów definiowanych programowo (SDV) w JV, który zostanie zastosowany w pojazdach obu firm, ujawniają firmy w komunikacie prasowym. Rivian planuje również wnieść swoją wiedzę w zakresie architektury elektrycznej i licencjonować istniejące prawa własności intelektualnej do spółki joint venture.

"Nasi klienci czerpią korzyści z ukierunkowanego partnerstwa z Rivian w celu stworzenia najlepszej architektury technologicznej. Dzięki naszej współpracy wprowadzimy najlepsze rozwiązania do naszych pojazdów szybciej i przy niższych kosztach. Partnerstwo doskonale wpisuje się w naszą istniejącą strategię oprogramowania, nasze produkty i nasze partnerstwa. Wzmacniamy nasz profil technologiczny i konkurencyjność" - - powiedział Oliver Blume, CEO Volkswagen Group.

Początkowo niemiecka firma ma zamiar zainwestować miliard dolarów w Rivian. Planowane są też dodatkowe inwestycje w wysokości do 4 miliardów dolarów. Łączną niemiecki gigant motoryzacji ma przeznaczyć do 5 miliardów dolarów na tę współpracę.

"Oczekuje się, że to partnerstwo nie tylko wprowadzi nasze oprogramowanie i związaną z nim architekturę strefową na globalny rynek dzięki zasięgowi Volkswagen Group, ale także pomoże zabezpieczyć nasze potrzeby kapitałowe w celu znacznego wzrostu. Rivian został stworzony, aby pomóc światu odejść od paliw kopalnych poprzez atrakcyjne produkty i usługi, a to partnerstwo doskonale wpisuje się w tę misję" - dodał RJ Scaringe, założyciel i dyrektor generalny Rivian.

Obie firmy zamierzają wprowadzić na rynek pojazdy wykorzystujące technologię stworzoną w ramach spółki joint venture w drugiej połowie obecnej dekady. W perspektywie krótkoterminowej niemiecki producent samochodów ma zamiar skorzystać z istniejącej architektury elektrycznej i platformy oprogramowania Rivian. Wspólnym celem tego partnerstwa jest przyspieszenie planów SDV Grupy Volkswagen.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2