reklama
reklama
reklama
reklama
© Aira
Biznes |

Aira otworzyła fabrykę pomp ciepła we Wrocławiu

26 czerwca szwedzka firma Aira zainaugurowała pracę w fabryce we Wrocławiu. Modernizacja zakładu kupionego od Volvo trwała 9 miesięcy. Fabryka ma produkować 500 000 pomp ciepła rocznie.

Aira nabyła zakład produkcyjny od innej szwedzkiej firmy - Volvo w 2023 roku. Prace, by dostosować fabrykę samochodów do produkcji pomp ciepła trwały 9 miesięcy i pochłonęły około 60 milionów złotych. Docelowo firma ma zamiar zainwestować w Polsce 1,27 miliarda złotych. Wrocławski zakład zatrudnia 200 pracowników.

"To ważny moment dla Aira i wszystkich zaangażowanych zespołów. Szybko przekształciliśmy tę lokalizację w zakład produkcyjny Aira i z wielką dumą inaugurujemy fabrykę dzisiaj, rok po naszej premierze. Jestem szczególnie dumny ze wszystkich fantastycznych ludzi, dzięki którym było to możliwe w tak krótkim czasie. Przyspieszamy zieloną transformację, produkując tutaj na dużą skalę inteligentne i piękne pompy ciepła, a to dopiero początek" - powiedział Peter Prem, Chief Product Supply Officer firmy Aira.

Aira pozyskała od polskiego rządu dotację w wysokości 15 milionów euro na wsparcie utworzenia zakładu we Wrocławiu. Szwedzka firma zadeklarowała, że w ciągu najbliższej dekady zatrudnienie w jej zakładzie w Polsce znajdzie nawet 2000 specjalistów. 

"Ten obiekt to nie tylko fabryka; to znak naszego zaangażowania w innowacje, zrównoważony rozwój i dekarbonizację przyszłości Europy" - powiedział Martin Lewerth, dyrektor generalny Aira Group.

Docelowo fabryka będzie w stanie produkować do 500 000 pomp ciepła rocznie. Ambicją firmy Aira jest dostarczenie 5 milionów pomp do europejskich domów w nadchodzącej dekadzie. Fabryka we Wrocławiu ma odegrać kluczową rolę w realizacji tego celu.  

"Inauguracja fabryki Aira we Wrocławiu podkreśla silne relacje biznesowe między Szwecją a Polską. Współpraca ta podkreśla nasze wspólne zaangażowanie w innowacje, zrównoważony wzrost i dekarbonizację Europy" - powiedziała Anna Uggla Chargé d'affaires, Ambasada Szwecji w Polsce

Spółka Aira została założona w 2022 roku w Sztokholmie i działa we Włoszech, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Jej właścicielem jest Grupa Kapitałowa Vargas - szwedzki inwestor zajmujących się dekarbonizacją i transformacją energetyczną.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2