reklama
reklama
reklama
reklama
© onsemi
Biznes |

onsemi zainwestuje w Czechach 2 mld USD

Amerykańska firma onsemi poinformowała o planach budowy zakładu produkcyjnego w Czechach. Wartość inwestycji to ponad 2 miliardy dolarów.

Firma onsemi jest już zaangażowana w produkcję w Czechach. Posiada zakład w regionie Zlín. Nowa inwestycja ma być oparta na obecnych działaniach firmy w tym kraju, które obejmują wzrost produkcji kryształów krzemu, produkcję wafli z krzemu i węglika krzemu (polerowanych i EPI) oraz fabrykę wafli krzemowych. Zakład w Roznovie produkuje ponad trzy miliony wafli rocznie, w tym ponad miliard urządzeń zasilających. Po ukończeniu inwestycji, jej roczny wkład w PKB kraju wyniesie ponad 270 milionów dolarów.

Czeski rząd i onsemi planują, że będzie to inwestycja typu brownfield. Czyli przekształcenie opuszczonej nieruchomości lub całego obszaru, wykorzystywanych wcześniej komercyjnie lub przemysłowo. Podczas przebudowy  inwestycja zyska nową funkcję lub cel. 

W tym przypadku planowany jest najnowocześniejszy, całkowicie zintegrowany zakład produkcyjny węglika krzemu (SiC). Zakład miałby produkować inteligentne półprzewodniki mocy firmy, które są niezbędne do poprawy efektywności energetycznej aplikacji w pojazdach elektrycznych, energii odnawialnej i centrach danych AI. 

"Nasza inwestycja typu brownfield stworzyłaby środkowoeuropejski łańcuch dostaw, aby lepiej obsługiwać szybko rosnące zapotrzebowanie naszych klientów na innowacyjne technologie, które poprawiają efektywność energetyczną ich aplikacji. Dzięki ścisłej współpracy z czeskim rządem rozbudowa zwiększy naszą produkcję inteligentnych półprzewodników mocy, które są niezbędne do zapewnienia, że Unia Europejska jest w stanie zrealizować swoje ambicje znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i wpływu na środowisko" – powiedział Hassane El-Khoury, prezes i dyrektor generalny onsemi.

Aktualnie onsemi negocjuje z czeskim rządem zachęty inwestycyjne. Firma oczekuje na uzyskanie wszystkich ostatecznych zezwoleń. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i inwestycja rzeczywiście powstanie, to będzie to jedno z największych przedsięwzięć w sektorze prywatnym w historii Republiki Czeskiej. Tym samym przyczyni się do dynamicznego rozwoju gospodarczego regionu Zlín (południowo-wschodnie Czechu). 

"Decyzja onsemi o ekspansji w Czechach jest wyraźnym potwierdzeniem atrakcyjności naszego kraju dla inwestycji zagranicznych i przyniesie znaczący impuls dla rozwoju naszej gospodarki. Ta inwestycja nie tylko wzmacnia naszą pozycję w dziedzinie półprzewodników, ale może również przyczynić się do rozwoju przemysłu motoryzacyjnego i pomóc nam w dostosowaniu się do wzrostu elektromobilności" – powiedział Jozef Síkela, Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej.

Jeżeli dojdzie do realizacji, to inwestycja zapewni krytyczne możliwości produkcyjne energooszczędnych chipów w Europie Środkowej. I przyczyni się do rozwoju elektryfikacji, odnawialnych źródeł energii i sztucznej inteligencji. 

onsemi jest jedną z pierwszych firm, które zainwestowały w produkcję półprzewodników w regionie Europy Środkowej. Dzięki planowanej inwestycji firma przyczyni się do strategicznego pozycjonowania regionu w łańcuchu dostaw półprzewodników w UE i zademonstruje, że wszystkie kraje UE mogą czerpać korzyści z European Chips Act. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2