reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nvidia
Biznes |

Nvidia najdroższą firmą na świecie

We wtorek 18 czerwca Nvidia stała się najlepiej wycenianą spółką na świecie. Wszystko przez wzrost ceny akcji amerykańskiego giganta produkującego procesory graficzne i innych układy scalone.

Akcje producenta chipów wzrosły o 3,5% do 135,58 dolarów, podnosząc kapitalizację rynkową do 3,335 biliona dolarów. Wzrost wartości rynkowej Nvidii wynika z popytu na chipy produkowane przez amerykańską firmę. Akcje spółki zwyżkowały w tym roku o ponad 170%. Od najniższego poziomu z października 2022 r. wzrosły o 1100%.

Imponujące zyski i rosnący entuzjazm inwestorów wobec sztucznej inteligencji napędzają wzrost Nvidii. Ten zapał znalazł odzwierciedlenie w wartości rynkowej Nvidii, która w ciągu zaledwie 96 dni wzrosła z 2 do 3 bilionów dolarów! Oszałamiający wzrost wartości rynkowej Nvidii w ciągu ostatniego roku stał się symbolem szaleństwa na Wall Street napędzanego optymizmem co do powstającej technologii sztucznej inteligencji. 

„Dobre wyniki NVDA są niesamowite, ale będzie musiała dalej rosnąć i wyprzedzić konkurencję, jeśli jej akcje mają nadal generować znakomite zyski” – stwierdził Bespoke w niedawnej notatce.

W tym samym czasie wartość giełdowa Microsoftu (który był do tej pory numerem 1 na świecie) wyniosła 3,317  biliona dolarów, a jego akcje spadły o 0,45%. Z kolei akcje 3 najcenniejsze firmy świata - Apple, spadły o ponad 1%, pozostawiając swoją wartość na poziomie 3,286 biliona dolarów.

Chociaż Nvidia osiągnęła wyjątkowy wynik, nie jest to jedyna spółka, która skorzystała z entuzjazmu dotyczącego potencjału zysków dla sztucznej inteligencji. Akcje innych firm technologicznych, w tym Super Micro Computer i Arm Holdings również gwałtownie wzrosły.

Część inwestorów zwraca jednak uwagę, że niepohamowany w tej chwili optymizm odnośnie sztucznej inteligencji może bardzo szybko iść w zapomnienie. Wystarczy, że pojawią się pierwsze symptomy spowolnienia wydatków na tę technologię.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1