reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PB Technik
Biznes |

PB Technik umacnia swoją pozycję za granicą

W ostatnim czasie jeden z większych polskich graczy na rynku dokonał strategicznego ruchu, który tylko umocnił jego pozycję. PB Technik przejął bowiem terytorium Czech oraz Słowacji dla produktów SEICA, Evertiq zaś postanowił dowiedzieć się więcej na ten temat, a także tego, jakie plany ma PB Technik na nowe terytorium.

Ewelina Bednarz, Evertiq: Pawle, jak oceniasz dzisiejszą pozycję PB Technik na rodzimym rynku, w szczególności przez pryzmat ostatniego 2023 roku? 

Paweł Szumny, Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu, PB Technik: PB Technik pojawił się na rynku jako jeden z pierwszych dystrybutorów takich rozwiązań na polskim rynku. Przez wszystkie swoje lata działalności jedynie umacniał pozycję poprzez szeroko rozumiany rozwój. Przez te wszystkie lata pozyskaliśmy wielu wiodących producentów jak i rozwinęliśmy liczebność firmy do 47 osób. Z najnowszych kooperacji chciałbym się pochwalić niemieckim dostawcą systemów AOI/SPI oraz X-ray Viscom jak i Apollo Seiko, którego roboty lutowania selektywnego chciałem wprowadzić do portfolio firmy od dawna. Zaufanie, jakim nas darzą takie właśnie firmy, powierzając swoje produkty, są najlepszym potwierdzeniem pozycji PB Technik.

Od wielu lat obserwujemy dynamiczny wzrost wyników firmy, który idzie w parze z rozwojem całego polskiego rynku produkcji elektroniki. W ubiegłym roku finansowym możemy się pochwalić wzrostem obrotu +23% rok do roku. Pozyskane finanse są przede wszystkim przeznaczane na dalszy rozwój zgodnie z dewizą, że „kto się nie rozwija, ten się cofa”. Nasz niemal niezmienny od lat skład firmy rozumie to doskonale będąc aktywny w poszukiwaniu kolejnych obszarów do dalszego doskonalenia.

EB: Jak dużą część wyników oraz rozpoznawalności PB Technik zawdzięcza produktom Seica?

Jakub Karpowicz, Menedżer ds. Kluczowych Klientów, Lider Zespołu, Systemy Testujące, PB Technik: Seica w swojej ofercie ma bardzo zaawansowane rozwiązania nie rzadko tworzone pod wymagania klienta. Nie są to zatem systemy, które można porównać bezpośrednio do innych urządzeń testujących jak AOI czy X-ray. Projekty na urządzenia Flying Probe są w większości przypadków długoletnie i wymagają wnikliwej analizy produkowanych urządzeń, możliwości linii produkcyjnej, jak i możliwości finansowej klienta. 

Nie chciałbym tutaj podawać konkretnych wartości, ale kwartały, w których to dochodzi do instalacji rozwiązania Seica, są szczególnie „zielone”. Jest to efekt wielomiesięcznej pracy skumulowany do jednego dnia.

© PB Technik

Rozpoznawalność to bardzo dobra miara naszej współpracy. Urządzenia Flying Probe Seica jako jedyne oferują pionową architekturę, co powoduje duże zainteresowanie na produkcji po instalacji takiego rozwiązania. Oczywiście takie rozwiązanie daje mocne benefity w zakresie testowania pakietów, ale efektem ubocznym jest duże zainteresowanie, z którym automatycznie kojarzony jest PB Technik. Cały proces doboru konfiguracji urządzenia również pozwala nawiązać bardzo dobre więzi z klientem, które procentują w przyszłości.  

EB: Jak wyglądają wasze plany na nowo pozyskane terytorium?

JK: Raczej nie będzie to specjalnie zaskakujące, jak powiem, że jest to dla mnie bezpośrednio, działu marketingu i serwisu wyzwanie. Całkowicie nowe terytorium o innej specyfice niż rynek Polski to również okazja, której nie mogliśmy przepuścić. Stoi przed nami dużo pracy, szczególnie w pierwszym okresie, w którym to aktywnie muszę rozpoznać rynek i jego możliwości, aby dostarczyć rozwiązanie skrojone na miarę. Na szczęście moje 10-letnie doświadczenie w zakresie urządzeń dedykowanych do testowania oraz wieloletnie znajomości z innymi dystrybutorami i dostawcami, pozwoli na efektywne działanie na nowym rynku. Pierwszym ruchem będzie oczywiście zwiększenie rozpoznawalności firmy oraz zebranie możliwie dużo informacji z rynku poprzez bezpośrednie spotkania. Z tą informacją będę planował kolejne kroki, które w zależności od skali zakładają różne rozwiązania, które na ten moment zostawię dla siebie.

Stawiamy jednak na dalszy rozwój i przygotowujemy się jednak do zwiększonej ilości pracy z zakresu doboru, sprzedaży i serwisowania urządzeń Seica, dlatego zwiększyliśmy dział handlowy i serwisowy o 2 osoby wyspecjalizowane w zakresie urządzeń testujących wszystkich naszych obecnych dostawców. Jestem po prostu przekonany, że siła marki PB Technik, moja wiedza i doświadczenie pozwoli zwiększyć udział Seica na rynku czeskim i słowackim.


Wejście na rynek Czech i Słowacji z produktami Seica przez PB Technik jest posunięciem o znaczeniu strategicznym, które za pewne zdążyli już odnotować inni gracze obecni na rynku Europy Środkowej. Co jednak na ten temat uważa sam największy europejski producent testerów igłowych typy flying probes, testerów "gołych" płytek, testerów ict, testerów funkcyjnych oraz testerów do diod LED? Odpowiedź na to pytanie i wiele innych pojawi się w kolejnej części wywiadu na Evertiqu już niedługo!


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2