reklama
reklama
reklama
reklama
© black semiconductor
Biznes |

Black Semiconductor uzyskał 254,4 mln euro finansowania

Niemiecki startup z branży półprzewodników, Black Semiconductor, zagwarantował sobie finansowanie w wysokości 254,4 milionów euro na wprowadzenie nowej technologii półprzewodnikowej w Europie.

Firma zapewniła sobie 228,7 milionów euro z budżetu publicznego. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Gospodarki i Działań Klimatycznych oraz budżetu landu Nadrenia Północna-Westfalia. Bądą wypłacane w ciągu najbliższych 7 lat w ramach programu IPCEI ME/CT2.

Oprócz finansowania publicznego, Black Semiconductor pozyskał dodatkowe 25,7 milionów euro w postaci finansowania kapitałowego. Transakcja była prowadzona przez Porsche Ventures i Project A Ventures, z udziałem firm venture capital, korporacji i graczy branżowych, w tym Scania Growth Capital, Capnamic, Tech Vision Fonds i NRW.BANK.Oraz z inwestorami z pierwszej transzy Vsquared Ventures, Cambium Capital i Onsight Ventures Hermanna Hausera. 

Dzięki dofinansowaniu firma twierdzi, że jest na dobrej drodze do realizacji pierwszej fazy swojej wizji. Chodzi o rozwój technologii chipów nowej generacji od fazy badań aż do rozpoczęcia masowej produkcji do 2031 roku. 

Firma Black Semiconductor została założona w 2020 roku przez dra Daniela Schalla i Sebastiana Schalla. Przedsiębiorstwo opracowuje nowy sposób budowy sieci chipów wykorzystujących grafen. Głównym założeniem jest to, że nowe sieci przyspieszą komunikację danych między chipami, zapewniając większą wydajność, lepszą efektywność energetyczną i znaczną redukcję kosztów produkcji. Wszystko to dzięki zmniejszeniu wymaganych etapów produkcji o 60%. Ambicją Black Semiconductor jest rozpoczęcie masowej produkcji półprzewodników grafenowych w zgodności z istniejącymi standardami branżowymi. 

Technologia i sprzęt firmy ułatwiają optyczne połączenia między chipami, pozwalając chipom na interakcję prawie tak, jakby były jedną całością. Przezwyciężając obecne ograniczenia w architekturze chipów krzemowych, firma dąży do przełamania istniejących barier dzięki swojej innowacyjnej technologii.

"Bardzo doceniamy silne wsparcie rządu i cenionych inwestorów, aby wspólnie rozwijać nowatorskie technologie w Europie. Inwestycja umożliwia nam rozwój naszych produktów i pilotażową produkcję układów na waflach 300 mm z maksymalną efektywnością. Ponieważ tradycyjna technologia układów scalonych zbliża się do swoich technologicznych i ekonomicznych granic, nasze innowacje torują drogę do szybszych, wydajniejszych, tańszych i bardziej energooszczędnych układów obliczeniowych" - powiedział dr Daniel Schall, współzałożyciel i dyrektor generalny Black Semiconductor.

Dzięki pozyskanemu kapitałowi Black Semiconductor zamierza przyspieszyć swoje inicjatywy badawczo-rozwojowe i ustanowić pilotażową linię produkcyjną w Akwizgranie w Niemczech, co jest ważnym krokiem w kierunku realizacji celu, jakim jest produkcja i wdrażanie technologii grafenu wysokiej jakości w Europie.  Firma planuje zainaugurować pilotażowy zakład produkcyjny w Akwizgranie do 2026 roku.

Ponadto Black Semiconductor zamierza zwiększyć zatrudnienie, planując utworzenie 90 nowych stanowisk high-tech, zwiększając łączną liczbę pracowników z 30 do 120 do 2026 roku. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2