reklama
reklama
reklama
reklama
© mikhail mishchenko dreamstime.com
Analizy |

Król może być tylko jeden

Świat prześciga się na każdym polu, rywalizują ze sobą poszczególne kraje, regiony, firmy i korporacje. W wyścigach mogą różnić się cele. Nie inaczej jest wśród globalnych dystrybutorów komponentów elektronicznych. Któż nie chciałby bowiem zyskać tytułu największego gracza na świecie? 12 czerwca, podczas Evertiq Expo Kraków 2024, Evertiq zaprezentował Top Listę największych dystrybutorów komponentów elektronicznych. Kim są najwięksi z nich i czym się zajmują? A kto zatriumfował?

Dystrybutorzy komponentów elektronicznych odgrywają istotną rolę w całym łańcuchu dostaw, będąc nie tylko łącznikiem pomiędzy producentem a deweloperem — niektórzy z nich oferują dziś również szereg innych usług.

Komponenty elektroniczne stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Produkuje się je na całym świecie, a wraz z postępem technologicznym, stają się niezbędne praktycznie w każdym zakątku świata. Często zdarza się też, że niektórzy deweloperzy potrzebują konkretnego, trudno dostępnego komponentu, który jest dostępny u określonego producenta, działającego w innym kraju czy nawet na innym kontynencie. W tym miejscu do wkracza więc do gry dystrybutor, będący niejako łącznikiem pomiędzy producentem a deweloperem. Dziś jednak dystrybutorzy nie są już tylko dostawcami komponentów i pośrednikami — oferują również szereg innych usług dla producentów i nabywców.

Dziś, korzystając z usług sprawnego dystrybutora, przestaje być problemem sytuacja, w której urządzenie w Polsce potrzebuje półprzewodników z Tajwanu a zakład produkcyjny w Meksyku specjalnych czujników z Japonii. Dystrybutorzy prześcigają się w budowaniu coraz sprawniejszych i szerszych globalnych sieci sprzedaży, nie tylko po to, by zapewnić klientom szeroką gamę komponentów i niezakłócony niczym łańcuch dostaw, ale również, by umacniać swoją pozycję. 

Przyjrzeliśmy się największym dystrybutorom elektroniki i zestawiliśmy 10 największych pod względem obrotów. Dane, których użyliśmy pochodzą z 2021 roku. Dlaczego takie “stare”? Otóż powodem są różne zasady raportowania. Podczas gdy niektóre firmy raportują zgodnie z rokiem kalendarzowym, inne mają własny kalendarz fiskalny. Rok 2021 był zatem rokiem, z którego wszystkie dane są dostępne, nie ma więc ryzyka, że dane jakiejś firmy były niepełne. 

Czy zatem w zestawieniu dominują Amerykanie? A może Chińczycy? Czy wśród gigantów znajdują się jacyś Europejczycy?

10 największych dystrybutorów komponentów elektronicznych:

X miejsce: Nexty Electronics (obrót w 2021 r.: 5,05 mld USD)

Nexty Electronics zostało założone w 1972 roku. Jest japońskim dystrybutorem elektroniki, który od 2017 roku został częścią Toyota Tsucho Group. Firma oferuje szeroką gamę produktów i usług elektronicznych, w tym półprzewodniki, jednostki pamięci i komunikacji, elektronikę mocy, sprzęt przemysłowy oraz oprogramowanie. Nexty Electronics działa w Japonii, na terenie Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej Azji i Indiach, Północnej Ameryce oraz w Europie — Niemczech, Czechach i Hiszpanii. Japoński dystrybutor nie posiada przedstawicielstwa w Polsce. 

IX miejsce: Digi-Key (obrót w 2021 r.: 5,10 mld USD)

DigiKey zostało założone w 1971 roku przez Ronalda Stordahla. Siedziba tego dystrybutora komponentów elektronicznych i produktów do personalizacji znajduje się w Thief River Falls w amerykańskiej Minesocie. 

DigiKey może pochwalić się ponad 2 700 000 produktów w magazynie, średnią wysyłką niemal  25 000 zamówień dziennie. Amerykański gigant zatrudnia ponad 4 000 osób na kilku kontynentach — jego oddziały znajdują się oczywiście w USA oraz w Europie, Izraelu, Indiach, Chinach i Japonii. Europejska kwatera główna DigiKey zlokalizowana jest w Monachium.  

VIII miejsce: Supreme Electronics (obrót w 2021 r.: 5,89 mld USD)

Supreme Electronics jest młodym graczem w całym zestawieniu — zostałe założona w 2018 roku. Tajwański dystrybutor koncentruje się na półprzewodnikach i kondensatorach. 

Biura Supreme Electronics znajdują się w jedynie na Tajwanie (Taipei, Tainan), Chinach (Pekin, Shenzhen, Szanghaj) oraz w Hong Kongu i Singapurze.

VII miejsce: CECport (obroty w 2021 r.: 6,44 mld USD)

CECport jest chińskim dystrybutorem elektroniki założonym w 1984 roku. Firma działa tylko na Dalekim Wschodzie.

VI miejsce: Future Electronics (obroty w 2021 r.: 6,50 mld USD).

Kanadyjska firma Future Electronics jest wiodącym globalnym dystrybutorem komponentów elektronicznych z siedzibą w Montrealu. Została założona w 1968 roku, a dziś jest jedną z największych prywatnych firm w Quebecu.

Future Electronics posiada ponad 170 lokalizacji w 47 krajach, wśród nich znajduje się również Warszawa. Dystrybutor zatrudnia łącznie około 5 200 osób i oferuje swoim klientom szerokie portfolio komponentów elektronicznych, a także doświadczenie w zakresie inżynierii aplikacji i kompleksowych usług w zakresie łańcucha dostaw. W 2023 roku Future Electronics zostało przejęte przez swojego konkurenta WT Microelectronics. 

V miejsce: Macnica (obroty w 2021 r.: 6,72 mld USD) 

Macnica została założona 30 października 1971 roku, a jej siedziba główna znajduje się w Jokohamie. Jest to prywatna firma, specjalizująca się w sprzedaży półprzewodników i komponentów elektronicznych, a także sprzętu sieciowego i oprogramowania. Zatrudnia 4 187 osób, a także posiada liczne spółki zależne i partnerskie na całym świecie. W Europie oddziały Macnici zlokalizowane są w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. 

IV miejsce: WT Microelectronics (obroty w 2021 r.: 19,19 mld USD)

Założone w 1993 roku, WT Microelectronics jest wiodącą firmą na Tajwanie, która koncentruje się na badaniach, rozwoju, a także oferuje szeroką gamę produktów, w tym układy scalone, układy scalone specyficzne dla aplikacji, analogowe układy scalone, komponenty dyskretne, chipsety, układy logiczne, układy scalone sygnałów mieszanych, układy pamięci, programowalne układy scalone i mikroprocesory. 

W 2023 roku WT Microelectronics przejęło szóste w zestawieniu Future Electronics, transakcja o wartości 3,8 mld USD została zamknięta w 2024 roku. 

Dystrybutor działa na Dalekim Wschodzie — na Tajwanie, w Chinach, Korei, a także w Singapurze, Malezji, Wietnamie i Indiach.

III miejsce: wpg (obroty w 2021 r.: 23,09 mld USD)

WPG Holdings jest globalnym dystrybutorem półprzewodników z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, założonym w 2005 roku. Firma specjalizuje się w obsłudze komponentów półprzewodnikowych, w tym komponentów analogowych i mieszanych sygnałów, dyskretnych i logicznych układów scalonych, komponentów pamięci, komponentów pasywnych, elektromagnetyczne i złącza, komponenty optyczne i komponenty czujników. 

Oprócz Tajwanu, wpg prowadzi działalność w Chinach, Singapurze, Malezji, Tajlandii. Filipinach, Wietnamie, Indiach, Korei, Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. 

II miejsce: Avnet (obroty w 2021 r.: 26,33 mld USD)

Avnet, Inc. zostało założone w 1921 roku i jest wiodącą firmą w zakresie dystrybucji technologii komponentów elektronicznych. Siedziba główna firmy mieści się w Phoenix w Arizonie, a jej oddziały zlokalizowane są w całych Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie i Ameryce Łacińskiej, a także w krajach Azji i Pacyfiku, Europy, Afryki, na Bliskim Wschodzie oraz w Japonii. Firma zatrudnia łącznie około 15 800 osób. 

I miejsce: Arrow Electronics (obroty w 2021 r.: 28,70 mld USD)

W zestawieniu króluje firma z tradycjami — założone w 1935 roku Arrow Electronics, specjalizujące się w dystrybucji komponentów elektronicznych i oferujące rozwiązania dla komputerów korporacyjnych na całym świecie. Firma działa w dwóch segmentach: Global Components i Global Enterprise Computing Solutions. 

Siedziba główna Arrow Electronics znajduje się w Centennial w stanie Kolorado. Dystrybutor zatrudnia około 22 300 osób na całym świecie, prowadzi działalność również w Polsce. 

Czy Top 10 największych dystrybutorów elektroniki bardzo się zmieni po przeanalizowaniu następnego kompletu danych? Evertiq będzie trzymał rękę na pulsie, pamiętając że król może być tylko jeden. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2