reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Stena Recycling
Biznes |

Pierwszy w Europie zakład recyklingu baterii do elektryków powstaje w Norwegii

Firma Stena Recycling AS ogłosiła uruchomienie pierwszego w Europie zakładu do ponownego wykorzystania i recyklingu akumulatorów do samochodów elektrycznych. Ten innowacyjny projekt powstaje w nowym zakładzie zarządzania bateriami Stena w Ausenfjellet, we współpracy z firmą technologiczną EV HUB AS.

Popularność samochodów elektrycznych rośnie z roku na rok. Zwłaszcza w Europie szybko powiększa się flota aut na baterie. Szacowana ilość takich pojazdów do roku 2030 ma przekroczyć liczbę 30 milionów. W związku z tym cały czas rośnie zapotrzebowanie na baterie litowo-jonowe. 

Stena Recycling AS wsłuchuje się i przewiduje potrzeby rynku. W związku z tym firma chce zaoferuje wydajne i przyjazne dla środowiska rozwiązania w zakresie ponownego wykorzystania i recyklingu baterii.

"Projekt ten koncentruje się zarówno na ponownym użyciu, jak i recyklingu akumulatorów do samochodów elektrycznych i pomoże zmniejszyć ślad węglowy oraz promować gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dzięki wsparciu Enovy możemy opracować nową technologię i ustanowić łańcuch wartości, który zminimalizuje wpływ akumulatorów do samochodów elektrycznych na środowisko” - wyjaśniła Ragnhild Borchgrevink, CEO Stena Recycling AS.

Zakład Stena Recycling AS będzie w stanie przetwarzać do 3000 ton wysokoenergetycznych akumulatorów rocznie. To od 6000 do nawet 8000 akumulatorów do samochodowych elektrycznych. Projekt obejmuje opracowanie zaawansowanej infrastruktury, algorytmów sztucznej inteligencji do oceny stanu baterii, innowacyjnych metod demontażu i diagnostyki oraz modułowego banku akumulatorów do zastosowań drugiego życia.

„Nasza technologia zapewni szczegółowy przegląd stanu akumulatora. Tym samym będziemy umożliwimy uratowanie wielu samochodów elektrycznych przed złomowaniem” - powiedział Nassir Farooq, dyrektor generalny EV HUB AS.

Ponowne wykorzystanie akumulatorów samochodów elektrycznych zmniejsza emisję CO2 i zużycie zasobów, przyczyniając się do przejścia na społeczeństwo niskoemisyjne. Projekt wygeneruje również nową wiedzę i stworzy nowe miejsca pracy w sektorze zielonej energii.

Oczekuje się, że nowy zakład firmy Stena Recycling AS w Ausenfjellet na obrzeżach Oslo zostanie ukończony po lecie 2024 r. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 100 milionów koron norweskich. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1