reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© RUAG
Nauka i technologie |

Kamery Scanway na pokładzie Ariane 6

Na pokładzie Ariane 6, nowej europejskiej rakiety nośnej, znajdą się kamery polskiej firmy technologicznej Scanway - czytamy w komunikacie prasowym firmy. Inauguracyjny lot Ariane 6 zaplanowany jest na 9 lipca.

Ariane 6, nad którą rozpoczęto pracę w 2014 roku, zastąpi Aniane 5, która w latach 1996-2023 odbyła łącznie 117 lotów, z czego 112 zakończonych sukcesem. Ariane 6 zostanie wystrzelona 9 lipca z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Na pokładzie rakiety znajdzie się 18 ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi.

W ramach projektu Young Professionals Satellite (YPSat), dwukamerowy zestaw optyczny firmy Scanway będzie monitorował proces rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz rejestrował przebieg wyrzucania ładunków, dostarczając tym samym kluczowych danych z przebiegu inauguracyjnego lotu Ariane 6.

“To bardzo ważne wydarzenie dla całego europejskiego rynku kosmicznego, który pilnie potrzebuje własnych, niezależnych rozwiązań w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych na orbitę. Jesteśmy dumni, że podczas tak istotnej europejskiej misji kosmicznej, swój udział będzie miała firma Scanway i nasze autorskie rozwiązania optyczne. W ramach projektu YPSat, inicjatywy ESA mającej na celu uchwycenie najważniejszych etapów startu rakiety Ariane 6, dostarczymy dwie wysokiej jakości kamery, które zarejestrują moment rozkładania głównej owiewki rakiety oraz przebieg wyrzucania ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie, gdy ta wzniesie się na wysokość ok. 600 km” - powiedział Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.

Za budowę Ariane 6 odpowiedzialna jest ArianeGroup, spółką joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran. Rakieta Ariane 6 zastąpi swoją poprzedniczkę, zwiększając konkurencyjność Europy w zakresie komercyjnych lotów kosmicznych i tworząc alternatywę dla amerykańskiej rakiety Falcon 9.

“W 2024 roku liczymy nawet na 4 misje kosmiczne z udziałem Scanway. Ariane 6 to najważniejsza tegoroczna europejska misja, a z kolei zbliżający się start EagleEye z naszym teleskopem optycznym to kluczowy projekt w całej historii polskiego sektora kosmicznego. Udział Scanway w obydwu tych projektach dobrze oddaje nie tylko dynamikę rozwoju firmy, ale również nasze ambicje i rosnącą rozpoznawalność na rynku krajowym, a także europejskim i globalnym, gdyż start rakiety Ariane 6 będą obserwowały oczy praktycznie całego środowiska branżowego na świecie” - powiedział Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Planowany na 9 lipca lot ma charakter inauguracyjny, a eksperci oceniają szanse jego powodzenia na 50%. Lot inauguracyjny poprzedniej rakiety - Ariane 5 w 1996 roku zakończył się niepowodzeniem.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1