reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Skeleton Technologies
Biznes |

Skeleton Technologies inwestuje 33,7 mln euro w Estonii

Komisja Europejska wydała pozytywną opinię dotyczącą wsparcia Estonii w projekty rozwoju technologii wodorowej firmy Skeleton Technologies. Chodzi o dotację na kwotę 18 milionów euro. Inwestycja firmy w estońskie centrum rozwojowe pochłonie łącznie 33,7 milionów euro.

Rządowe wsparcie popłynie wprost z budżetu Estonii do rodzimej firmy Skeleton Technologies na badania i rozwój w zakresie wodoru. A także rozwoju jednostki produkcyjnej w sektorze transportu. Ponad 18 milionów na ten cel to pieniądze pozyskane z estońskiej nadwyżki ze sprzedaży emisji CO2. Szacowana całkowita wartość inwestycji do 33,7 miliona euro. 

“Wsparcie udzielane jest w ramach paneuropejskiego programu wodorowego Hy2Move, w którym oprócz Skeleton biorą udział giganci przemysłowi, tacy jak Airbus, BMW i Michelin” - podaje firma Skeleton w informacji prasowej. 

„Gospodarka oparta na wiedzy i rozwój nowych technologii to przyszły kierunek estońskiej gospodarki. Tworzy nową wiedzę, produkcję o wysokiej wartości dodanej i dobrze płatne miejsca pracy. Miejmy nadzieję, że inwestycja Skeleton w rozwój nowej technologii wodorowej w Estonii da impuls do dalszych inwestycji i utworzenia nowego rodzaju ekosystemu biznesowego w tej dziedzinie” – powiedział Minister Gospodarki i Technologi Informacyjnych Estonii Tiit Riisalo.

Celem inicjatywy są zaawansowane badania nad technologią opartej na wodorze. Chodzi o obniżenie kosztów posiadania pojazdu zasilanego właśnie tym pierwiastkiem. Oraz rozpowszechnienie i popularyzacja tego typu samochodów. 

„Planowane centrum rozwojowe firmy Skeleton jest dobrym przykładem innowacyjnego, czystego przemysłu, dla którego tworzymy przestrzeń do rozwoju dzięki ustawie o gospodarce bezpiecznej dla klimatu. Rozwiązanie Skeleton przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu i zapewnia nowe, ekscytujące możliwości dla naszych inteligentnych inżynierów Wspieranie takich planów funduszami CO2 to mądre wykorzystanie pieniędzy” – powiedziała Minister Klimatu Estonii Kristen Michal.

Chociaż Skeleton Technologies ma swoje oddziały i fabryki w Niemczech, Finlandii i Francji, to jego siedziba główna w Estonii odgrywa największą rolę we wszelkich inicjatywach badawczo-rozwojowych.

„Skeleton rozszerzył swoją działalność na Europę, ale jesteśmy i pozostaniemy firmą estońską. Decyzja Estonii o przystąpieniu do paneuropejskiego projektu wodorowego zapewniła konkurencyjne warunki do rozszerzenia działalności naszej centrali. Uczestniczymy w projekcie wodorowym z wieloma czołowymi firmami na świecie, m.in. z BMW, Airbusem i Michelin. Jeśli Europa chce konkurować z USA i Chinami, konieczna jest współpraca ogólnoeuropejska. Estoński talent w zakresie oprogramowania i inżynierii w połączeniu z rozwijającym się ekosystemem wodorowym oferuje nam ogromne możliwości rozwoju. Będziemy opierać się na naszym centrum rozwoju i testowania oraz jednostkach oprogramowania w Tallinie, które zatrudniają już światowej klasy inżynierów elektryków, mechaników, sprzętu i IT” – powiedział dyrektor generalny i współzałożyciel Skeleton Technologies Taavi Madiberk.

W ciągu sześciu kolejnych lat firma planuje zatrudnić ponad 200 osób w swojej fabryce w Estonii. Tym samym utworzy miejsca pracy o wysokiej wartości, które będą miały znaczący wpływ na Grupę Skeleton i jej działalność na całym świecie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1