reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© swappie
Biznes |

Fińska firma odnawiająca iPhone'y pozyskała 17 mln EUR

Firma Swappie z siedzibą w Helsinkach, określająca się jako największa w Europie platforma do odnawiania iPhone'ów, uzyskała pożyczkę w wysokości 17 mln EUR z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Pięcioletnia umowa pożyczkowa została zawarta w ramach programu InvestEU, utworzonego w celu finansowania projektów zgodnych z celami UE, takimi jak promowanie europejskiej konkurencyjności i innowacji oraz rozwój zrównoważonej infrastruktury.

Swappie idealnie się w te ramy wpisuje. Firma została założona w 2016 roku, aby zaspokoić rosnący popyt na używane iPhone'y i bardziej zrównoważone produkty konsumenckie. Według EBI odnowiony iPhone ma o 80% niższy ślad węglowy niż nowy, a używanie telefonu przez dodatkowy rok zmniejsza emisję dwutlenku węgla w całym okresie jego użytkowania o jedną trzecią.

W 2023 r. EBI ogłosił nowe finansowanie w wysokości 88 mld EUR na ponad 900 projektów. Oczekuje się, że wygenerują one około 320 mld EUR inwestycji i stworzą 5,4 mln miejsc pracy.

„Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego poprzez ten kredyt w wysokości 17 milionów euro, który oznacza kluczowy moment dla Swappie, ponieważ nadal rozwijamy naszą misję zrównoważonej konsumpcji technologii. Finansowanie to wesprze nasze wysiłki badawczo-rozwojowe, umożliwiając nam dalsze udoskonalanie naszych procesów odnawiania i wydłużanie żywotności iPhone'ów, zmniejszając w ten sposób ilość e-odpadów i minimalizując ślad węglowy związany z nowymi smartfonami” - powiedział Lauri Lipsanen, dyrektor finansowy Swappie.

Swappie działa w całej Europie i w 2022 roku odnotowała sprzedaż w wysokości 208 mln EUR. Do tej pory firma zebrała 149 mln EUR.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1