reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Morska w Szczecinie
Nauka i technologie |

Nowoczesny ośrodek badawczy Politechniki Morskiej w Szczecinie

Przy Politechnice Morskiej w Szczecinie działalność rozpoczęło Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP), najnowocześniejszy ośrodek badawczy tego typu w Europie. Tutaj mają powstawać innowacyjne i przełomowe technologie z obszaru gospodarki morskiej.

27 maja 2024 miało miejsce uroczyste otwarcie CEOP, ośrodka badawczego działającego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie. Na obiekt składa się 11 specjalistycznych laboratoriów ze stałym dostępem do akwenu wodnego, które posłużą pracownikom do rozwijania i testowania opracowywanych technologii.

W CEOP prowadzone będą badania z zakresu m. in. autonomicznej żeglugi, technologii nawigacyjnych, technik satelitarnych, pozycjonowania obiektów w ruchu (na powierzchni wody i w głębi), opracowywania nowoczesnej infrastruktury wodnej, badania dna morza, pomiarów hydro i kartograficznych oraz skutecznego kalkulowania ryzyka.

Centrum dysponuje również dwoma autorskimi wielkoskalowymi modelami redukcyjnymi statków: modelem masowca mv „TATRY” (PŻM) w skali 1:40 i modelem kontenerowca Tripple E „MAJESTIC" MAERSK, 18 340 TEU w skali 1:70. Dzięki modelom, które wiernie odwzorowują zachowanie statków na wodzie, naukowcy będą mogli pracować np. nad nowymi rozwiązaniami w obszarze żeglugi autonomicznej.

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających to największa od lat akademicka inwestycja w zachodniopomorskim. Projekt został dofinansowany ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jego łączna wartość to przeszło 29 mln zł.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1