reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Sonel
Biznes |

Grupa Sonel z rekordowym zyskiem operacyjnym

Sonel, czołowy producent przyrządów pomiarowych, zanotował rekordowy zysk w pierwszym kwartale 2024 roku. Firma rozpoczęła przegląd stanu i sytuacji poszczególnych spółek oraz dokonuje rewizji dalszych kierunków rozwoju.

Od początku stycznia do końca marca firma Sonel osiągnęła skonsolidowany przychód na poziomie 50,3 milionów złotych (54,4 za I kwartał 2023 r.). EBIT osiągnął  5,8 mln zł (+13 proc. r/r), a zysk netto wzrósł do 4,6 miliona złotych  (+9 proc.). Firma z siedzibą w Świdnicy  zanotowała  133-procentowy wzrost przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. W okresie od stycznia do końca marca przekroczyły one 4,9 milinów złotych. 

"Cieszy, że mimo wymagającego rynku, obserwowanej recesji w wielu sektorach przemysłowych w Polsce oraz innych krajach Europy, niestabilności kursów walut czy dalszych konsekwencji toczącej się wojny w Ukrainie, wyraźnie poprawiamy zyski. Na podkreślenie zasługuje fakt osiągnięcia przez Grupę rekordowego zysku operacyjnego w historii pierwszych kwartałów. Natomiast spadek przychodów miał związek z przejściowym obniżeniem sprzedaży przez spółkę zależną Foxytech. Przypomnę, że pod koniec stycznia Foxytech zawarł umowę z Tauron Dystrybucja na dostawę liczników zdalnego odczytu o wartości 48,6 mln zł netto i terminie realizacji w czerwcu tego roku. Grupa Sonel utrzymuje mocną pozycję bilansową oraz wysoki stan gotówki, który na koniec marca sięgał blisko 18 mln zł. Udany początek roku dobrze rokuje na kolejne kwartały i stanowi doskonalą bazę do dalszego rozwoju "– powiedział prezes zarządu Sonel S.A. Tomasz Wiśniewski.

Głównym źródłem przychodów firmy był segment mierników - 62,6 procent sprzedaży. Usługi montażowe to kolejne 20,5 procent przychodów przedsiębiorstwa. 16,8 procent przychodów wygenerowała sprzedaż liczników.  Zarząd firmy rozpoczął przegląd dotyczący dalszych kierunków rozwoju, stanu i sytuacji w poszczególnych spółkach przedsiębiorstwa.

"Chcielibyśmy rozszerzać działalność dystrybucyjną poza granicami Polski poprzez sieć przedstawicieli i reprezentantów lub kolejne spółki zależne na terenach z dużym potencjałem. Ideą przewodnią kolejnych inwestycji kapitałowych w zakresie rozwoju nowych podmiotów w Grupie jest przejęcie lub utworzenie podmiotu posiadającego w ofercie komplementarne w stosunku do naszych wyroby lub technologie. Równolegle będziemy oferować usługi montażu elementów elektronicznych na zlecenie. W sprawie Foxytech rozważane są różne warianty. W szczególności planowane są działania zmierzające do zmiany relacji właścicielskich w tym podmiocie" – zakończył prezes zarządu Sonel S.A. Tomasz Wiśniewski.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2