reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IfW Kiel
Przemysł elektroniczny |

Chiny z trzecią fazą Big Fund o wartości 47,5 mld USD

W poniedziałek 27 maja Chiny oficjalnie utworzyły trzeci planowany fundusz inwestycyjny wspierany przez państwo. Big Fund ma na celu zwiększenia wsparcia przemysłu półprzewodników. Budżet to 344 miliardów juanów, czyli około 47,5 miliardów dolarów - zgodnie z wnioskiem złożonym w rządowym rejestrze spółek.

Jak podaje agencja Reutersa trzecia faza Big Fund, czyli chińskiego funduszu inwestycyjnego przemysłu układów zintegrowanych została oficjalnie uruchomiona i zarejestrowana przez Miejską Administrację Regulacji Rynku w Pekinie. Wszystko odbyło się pod kuratelą agencji rządowej, czyli Krajowego Systemu Informacji Kredytowej Przedsiębiorstw.

Trzecia faza będzie największym funduszem, uruchomionych przez China Integrated Circuit Industry Investment Fund, znany jako "Big Fund". Według chińskiej firmy Tianyancha, specjalizującej się w gromadzeniu informacji o spółkach, największym sponsorem tego przedsięwzięcia jest chińskie ministerstwo finansów, które wnosi 17% udziałów. China Development Bank Capital jest drugim co do wielkości inwestorem z 10,5% udziałów.

Big Fund “sponsoruje” jeszcze siedemnaście innych podmiotów. W tym pięć głównych chińskich banków: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China i Bank of Communications, z których każdy wnosi około 6% kapitału.

Zobowiązanie Big Fund nabrało nowego znaczenia po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły szereg środków kontroli eksportu w ciągu ostatnich kilku lat. Sankcje amerykańskiej administracja na Chiny to konsekwencja rosnącego od lat przekonania, że Pekin wykorzysta zaawansowane chipy do zwiększenia swoich zdolności wojskowych.

Setki miliardów dolarów zainwestowanych w sektor półprzewodników wskazuje, że prezydent Xi Jinping dąży do osiągnięcia przez Chiny samowystarczalności w tym zakresie.

Pierwsza faza Big Fund została ustanowiona w 2014 r. z zarejestrowanym kapitałem w wysokości 138,7 miliardów juanów. Druga nastąpiła w 2019 r., a jej budżet wynosił 204 miliardy juanów.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2