reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Aplisens
Analizy |

Aplisens z rekordem sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 r.

Polski producent aparatury kontrolno-pomiarowej informuje, że zanotował 42,65 milionów złotych przychodów ze sprzedaży (+4,9 proc. rdr) w pierwszym kwartale bieżącego roku. To najlepszy pierwszy kwartał w historii firmy. I drugi pod względem kwartalnych zysków od początku istnienia przedsiębiorstwa. Firma zanotowała niższy zysk, ze względu na zwiększone koszty.

Najważniejszym rynkiem dla Aplisens jest ten lokalny. Pod względem realizacji przychodów w Polsce firma realizuje 38,1% całego założonego na 2024 r. planu. Firma wypracowała 16,3 miliona złotych, czyli 7,7% wzrost r/r. Celem na koniec tego roku jest wzrost przychodów ze sprzedaży o 13%. Z racji na wysoką bazę w roku 2023 firma przewiduje, że ten cel będzie trudny do realizacji.

Pomimo niesprzyjających warunków polityczno-gospodarczych oraz trwającej wojny na terytorium Ukrainy, oraz w Strefie Gazy osiągnęliśmy wzrost przychodów zarówno na rynku krajowym (o 7,7 proc.), jak również na rynkach eksportowych (o 3,3 proc.). Niższe marże to skutek przede wszystkim wyższych kosztów wytworzenia, w szczególności kosztów osobowych - powiedział prezes Aplisensa Adam Żurawski.

Z kolei na rynkach Unii Europejskiej Aplisens osiągnął w I kwartale przychody na poziomie 8,9 miliona złotych. Celem zarządu na tym rynku do końca 2024 roku jest uzyskanie 15% wzrostu przychodów. Przewidywania są podobne jak dla tych dotyczących lokalnych planów - ze względu na wysoką bazę będą one trudne do realizacji.

Z perspektywy początku roku przewidujemy, iż w kolejnych kwartałach zanotujemy nieco gorsze wyniki w porównaniu z ubiegłym rokiem, zarówno jeśli chodzi o przychody, jak również uzyskane marże. W tym kontekście trzeba jednak pamiętać o rekordowej bazie porównawczej z zeszłego roku – zakończył Żurawski.

Na pozostałych rynkach przedsiębiorstwo z siedzibą w Warszawie odnotowało wzrost o 28,7% do 8,4 miliona złotych. To najwyższa dynamika przychodów ze sprzedaży w porównaniu z innymi rynkami. Celem zarządy do końca tego roku jest uzyskanie 20% większych przychodów. Pomimo wysokiej bazy ten cel wydaje się najbardziej realny do zrealizowania. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1