reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Neumonda
Analizy |

Lekcja odrobiona, czy to tylko cisza przed burzą?

Po kwietniowym trzęsieniu ziemi na Tajwanie branża spodziewała się zmian cen chipów, zwłaszcza pamięci. W końcu to tam produkuje się 65% zaawansowanych układów scalonych na świecie. Jeżeli chodzi o serwery AI, liczba ta jest jeszcze wyższa.

Autor: Marco Mezger, wiceprezes i COO Neumonda 

Jednak w przeciwieństwie do poprzednich klęsk żywiołowych, zakłócenia były minimalne i nie miały prawie żadnego wpływu na dostępność lub ceny komponentów pamięci. 

Wiadomości o rosnących cenach pamięci DRAM i NAND dotyczą głównie pamięci o wysokiej przepustowości (HBM) i wysokiej klasy dysków SSD dla serwerów AI, a nie standardowych produktów pamięci, których potrzebują klienci przemysłowi. 

Choć jest to dobra wiadomość szczególnie dla tej branży, jest ona również nieco niepokojąca - czy to cisza przed burzą? Cykliczność w branży półprzewodników jest rzeczą oczywistą i naturalne jest to, że takie wydarzenie będzie miało wpływ na ten sektor. 

Spowolniony popyt ze strony przedsiębiorstw 

Prawda jest taka, że popyt ze strony różnych przedsiębiorstw przemysłowych jest niższy, niż początkowo przewidywały instytuty badań rynkowych. Ponadto jeszcze nie wiadomo, jak duzi producenci zareagują na boom na HBM. 

Biorąc pod uwagę, że kilku producentów ogłosiło, że ich obecny potencjał w zakresie pamięci HMB został już wyprzedany na ponad 12 miesięcy, naturalnym krokiem byłoby przeniesienie mocy produkcyjnych ze starszych technologii. 

Faktem jest również, że choć wydaje się to logiczne, łatwiej powiedzieć niż zrobić. HBM, warstwowe pamięci NAND, a nawet DDR5 to skomplikowane technologie produkcyjne, których nie da się łatwo zaimplementować w miejscach, które nie zostały dla nich zaprojektowane. 

Mimo to Samsung i Sk hynix wspomniały na swoich konferencjach dla inwestorów, że przekształciły ponad 20 procent swoich linii produkcyjnych DRAM w linie przeznaczone dla HBM. W związku z tym produkcja DRAM spadnie. 

Czy osiągnęliśmy strefę Goldilocks?

Ostatnie raporty wskazują, że globalne łańcuchy dostaw osiągnęły swoją "strefę Goldilocks". Oznacza TO idealne warunki rynkowe. Jednak po raz pierwszy od ponad czterech lat obserwujemy gwałtowne wahania między niedoborem a nadwyżką podaży. 

Pozostaje pytanie, czy popyt na te produkty spadnie wraz ze zmniejszoną produkcją? Najwięksi producenci pamięci ogłosili, że zaprzestaną produkcji komponentów DDR3 w tym roku. I choć nie dotyczy to wszystkich wariantów i gęstości, technologia ta jest nadal szeroko stosowana w dekoderach, routerach Wi-Fi, przełącznikach, wyświetlaczach i innych zastosowaniach przemysłowych. Jeśli wydajność komponentów DDR4 również spadnie, to przejście z DDR3 na kolejną technologię musi być starannie przemyślane i zaplanowane w czasie. Wciąż istnieje niewielka grupa wyspecjalizowanych producentów, którzy koncentrują się na starszych produktach pamięciowych i mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka. 

Działam na rynku półprzewodników od ponad 20 lat i cykle są częścią DNA tej branży. Jeśli więc nie jesteś hazardzistą, obserwuj rynek. Kolejna huśtawka jest tak pewna, jak śmierć i podatki.


Neumonda została założona z ambicją zbudowania najbardziej kompleksowej wiedzy na temat zastosowań pamięci pod jednym dachem, łącząc dystrybucję pamięci, produkcję produktów i IP pamięci.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1