reklama
reklama
reklama
reklama
© Continental AG
Biznes |

Ministerstwo Obrony Narodowej zainwestuje w sztuczną inteligencję

We środę 22 maja Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpił w Sejmie. Ogłosił nowe inwestycje w swoim resorcie. W tym w obronę polskiej cyberprzestrzeni oraz w sztuczną inteligencję. 30 czerwca pracę ma rozpocząć Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych.

“Wicepremier W. @KosiniakKamysz w #Sejm: 30 czerwca br. powstanie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych. W ramach tej Agencji powstanie Centrum Operacji Satelitarnych, które już w tym roku osiągnie gotowość” - potwierdziło MON słowa swoje szefa w poście na platformie X.

Wicepremier zapowiedział też, że kończą się przygotowania do rozpoczęcia pracy Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Kosiniak Kamysz poinformował o powstaniu Zintegrowanego Centrum Bezpieczeństwa, żeby ułatwić współpracę pomiędzy Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni, Żandarmerią Wojskową, jak i wojskowymi służbami specjalnymi. "Efektywność wymiany informacji jest gwarancją ochrony polskiej cyberprzestrzeni" - powiedział we środę szef MON.

Władysław Kosiniak Kamysz poinformował, że Europejski Bank Inwestycyjny ma wyłożyć 300 milionów euro na polski program satelitarny.

"Chcemy też wspierać polski przemysł zbrojeniowy w tym zakresie. Planowany jest zakup elektronicznych systemów satelitarnych w programie MikroGlob w 2026 r. oraz pozyskanie radarowych systemów w programie MikroSAR z dostawą w 2025 r." - powiedział  Kosiniak-Kamysz.

Szef MON zapewnił, że Polskie Wojsko czeka swoista rewolucja technologiczna. Na wyposażeniu polskiej armii mają znaleźć się nowy - w większości bezzałogowy sprzęt.

Budujemy wojska bezzałogowe. W polskiej armii będą dziesiątki tysięcy, będą setki tysięcy dronów, statków bezzałogowych, powietrznych, lądowych, nawodnych i podwodnych, we wszystkich obszarach, w każdej dywizji, w każdej brygadzie, we wszystkich jednostkach i we wszystkich rodzajach sił zbrojnych będą obecne drony – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz podczas posiedzenia Sejmu.

 

 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2