reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Huawei
Analizy |

Zablokowany eksport komponentów Intela i Qualcomm

Intel poinformował, że jego wyniki sprzedaży mogą ulec znacznemu pogorszeniu. Wszystko przez to, że Stany Zjednoczone unieważniły część licencji eksportowych dla jego klientów w Chinach. To samo przytrafiło się firmie Qualcomm. Wszystko wskazuje na to, że chodzi o Huawei.

Intel nie ujawnił nazwy chińskiego klienta, dla którego anulowano licencje. Jednak agencja Reutersa poinformowała we wtorek, że Stany Zjednoczone cofnęły licencje m.in. dla Intela i Qualcomm. W tym przypadku chodziło o wysyłanie chipów używanych w laptopach i telefonach do objętego sankcjami chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Huawei Technologies.

"Huawei jest zagrożeniem" - powiedziała agencji Reutersa sekretarz handlu Gina Raimondo po środowym przesłuchaniu w Kongresie.

Restrykcje nałożone na Huawei to nowa próba prezydenta Joe Bidena, aby uniemożliwić Chinom dostęp do najbardziej newralgicznych i wyrafinowanych technologii "klejnotu koronnego" Stanów Zjednoczonych.

"Być może skupiamy za bardzo na sztucznej inteligencji. Ale kiedy dowiadujemy się więcej o możliwościach sztucznej inteligencji, musimy podjąć działania. Więc jeśli chip, który wcześniej licencjonowaliśmy, teraz okaże się, że jest wykorzystywany przy pracy nad AI, cofniemy licencję" - dodała Raimondo.

Stany Zjednoczone umieściły Huawei na liście z ograniczeniami handlowymi w 2019 r. Wszystko to w obawie, że chińska firma może szpiegować Amerykanów. Stygmatyzacja Huawei jest częścią daleko idących wysiłków USA mających na celu ograniczenie zdolności Chin do wzmocnienia swojej armii. Dołączenie do listy z ograniczeniami handlowymi oznacza, że amerykańscy dostawcy muszą ubiegać się o specjalną, trudną do uzyskania licencję przed kontynuowaniem współpracy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zastosował zakazy eksportu, prowadził rozmowy dyplomatyczne z krajami partnerskimi i używał innych środków, aby spowolnić szybki postęp technologiczny Chin w obszarach od obliczeń kwantowych po robotykę. Prezydent Stanów Zjednoczonych wyjaśnił tę strategię chińskiemu przywódcy Xi Jinpingowi. Zaznaczył, że jest to nowa era rywalizacji między dwoma narodami o różnych systemach politycznych.

Akcje Intela spadły o 2,9% do 29,80 dolarów w środę po południu po tym, jak firma poinformowała, że spodziewa się, że przychody za drugi kwartał utrzymają się w przedziale od 12,5 miliardów USD do 13,5 miliardów USD - ale poniżej wartości środkowej. W tym roku akcje Intela straciły już prawie 38%.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama