reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TrendForce
Analizy |

Popyt na AI napędza wzrost zapotrzebowania na dyski SSD QLC

Zdaniem analityków z TrendForce popyt na sztuczną inteligencję napędza szybki wzrost dostaw dysków SSD QLC dla przedsiębiorstw.

W 2024 roku wśród klientów z Ameryki Północnej zaobserwowano zwiększenie zamówień na produkty związane z pamięcią operacyjną, jako że efektywność energetyczna staje się kluczowym priorytetem dla serwerów obliczeniowych AI. To z kolei, jak pisze TrendForce, napędza popyt na dyski SSD QLC klasy korporacyjnej. 

Obecnie tylko dwie firmy posiadają certyfikowane produkty QLC — Solidigm i Samsung. Jednak to Solidigm aktywnie promuje swoje produkty QLC i zdaniem analityków może najbardziej skorzystać na tym wzroście popytu. 

Z prognoz TrendForce wynika również, że dostawy dysków SSD QLC dla przedsiębiorstw osiągną 30 eksabajtów w 2024 r., co oznacza czterokrotny wzrost wolumenu w porównaniu do tego odnotowanego w 2023 r.

Jaka jest tego przyczyna? Otóż TrendForce identyfikuje dwa główne powody rosnącego wykorzystania dysków SSD QLC w aplikacjach AI: wysokie prędkości odczytu produktów oraz korzyści TCO. Zaznacza również, że w porównaniu do dysków HDD, dyski SSD QLC klasy korporacyjnej oferują lepsze prędkości odczytu i mają zwiększoną pojemność do 64 TB, co jest szczególnie ważne przy tak wymagających i obciążających operacjach. 

Ponadto, podczas gdy główne dyski twarde stosowane w serwerach ogólnego przeznaczenia zazwyczaj oferują pojemność od 20 do 24 TB, pojedynczy dysk SSD QLC klasy korporacyjnej o pojemności 64 TB nie tylko zużywa mniej energii, ale także potrzebuje mniej miejsca na pamięć masową, co przekłada się na znaczne zmniejszenie kosztów całkowitych. Z tych też powodów to właśnie dyski SSD QLC klasy korporacyjnej o dużej pojemności są poszukiwanym rozwiązaniem dla klientów szukających udoskonaleń związanych z AI.

Ceny dysków SSD dla przedsiębiorstw wzrosną

TrendForce donosi, że niewielu dostawców dysków SSD QLC pozostaje na rynku, ponieważ ceny kontraktowe dysków SSD dla przedsiębiorstw mają rosnąć do 3. kwartału 2024 r. 

Analitycy podkreślają, że w 4Q23 Samsung posiadał ponad 40% udziału w rynku w sektorze dysków SSD dla przedsiębiorstw, podczas gdy Solidigm, wieloletni gracz na rynku dysków SSD QLC dla przedsiębiorstw, posiadał łączny udział w rynku (SK Group) na poziomie 32%. Pozostali dostawcy, z udziałami w rynku poniżej 10%, widzą ograniczony potencjał wzrostu. 

Natomiast Solidigm, w związku z rosnącą liczbą zamówień na pamięci QLC, planuje zwiększyć produkcję urządzeń 144-warstwowych w 2H24. Samsung z kolei, który koncentruje się na urządzeniach 176-warstwowych i nie ma znaczących konkurentów, korzysta z ograniczonej podaży produktów QLC o dużej pojemności. Analitycy oczekują zatem, że spowoduje to wzrost cen w kontraktach na dyski SSD dla przedsiębiorstw w trzecim kwartale, z szacowanym kwartalnym wzrostem od 5% do 10%.

Popyt konsumencki maleje, a ceny wafli NAND Flash wykazują tendencję spadkową

TrednForce przyjrzał się również popytowi ze strony innych użytkowników końcowych, który wskazuje, że zapasy pamięci NAND Flash dla klientów korzystających z komputerów PC i smartfonów nadal rosną. 

Ceny produktów takich jak klienckie dyski SSD, pamięci eMMC i UFS odbiły się o ponad 60% od najniższych poziomów w krótkim okresie. Jednak przy słabnącym popycie, analitycy spodziewają się spowolnienia dalszego wzrostu cen. Producenci modułów zmniejszają zapasy, sprzedając wafle NAND Flash na rynku spot po cenach niższych niż kontraktowe, co dodatkowo wpływa na ceny. 

TrendForce uważa, że ponieważ dostawcy pamięci NAND Flash planują zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych w drugiej połowie 2014 r., podniesienie kwartalnych cen kontraktowych produktów klasy konsumenckiej będzie trudne, co doprowadzi do słabszych wyników kwartalnych cen kontraktowych pamięci NAND Flash w porównaniu do dysków SSD klasy korporacyjnej.


Wykład na temat sztucznej inteligencji oraz kierunku jej, wygłoszony przez dr. Macieja Kaweckiego, zainauguruje tegoroczną konferencję towarzyszącą Evertiq Expo w Krakowie. Rejestracja na wydarzenie, które odbędzie się 12 czerwca, już się rozpoczęła!  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama