reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Huawei
Biznes |

USA uniemożliwia Huawei i innym chińskim firmom certyfikację sprzętu

Federalna Komisja Łączności (ang. Federal Communications Commission, FCC) dąży do uniemożliwienia Huawei, ZTE i innym chińskim firmom certyfikacji sprzętu bezprzewodowego. Chodzi o potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych - podaje agencja Reutersa powołuje się na amerykańskich urzędników.

FCC planuje głosować w tym miesiącu nad dwupartyjną propozycją mającą na celu zapewnienie, że jednostki certyfikujące telekomunikację i laboratoria testowe, które z kolei wydają certyfikaty urządzeń bezprzewodowych na rynek amerykański, nie są pod wpływem firm budzących obawy o amerykańskie bezpieczeństwo. W zeszłym tygodniu FCC odmówiła laboratorium testowemu Huawei możliwości udziału w programie autoryzacji sprzętu.

Nowa propozycja ma na celu całkowity zakaz dla Huawei oraz innych firm znajdujących się na liście FCC "odgrywania jakiejkolwiek roli w programie autoryzacji sprzętu”. Agencja tłumaczy się kwestiami ściśle związanymi z bezpieczeństwem narodowym.

"Musimy zapewnić, że nasz program autoryzacji sprzętu i osób, którym powierzono administrowanie nim, mogą sprostać wyzwaniom związanym z uporczywymi i ciągle zmieniającymi się zagrożeniami dla bezpieczeństwa i łańcucha dostaw" - powiedziała Przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel 

We wtorek wygasła akredytacja laboratorium Huawei. FCC odrzuciła wniosek o przedłużenie jej ważności. Chińska firma nie zdecydowała się jeszcze zareagować na prośbę o komentarz w tej sprawie.

To kolejne konsekwentne starania FCC, które mają na celu spowolnić rozwój technologii i ekspansję chińskiego sprzętu w Stanach Zjednoczonych. A także korzystania z technologii Państwa Środka firmom z USA.

W 2022 r. FCC dodała rosyjską firmę AO Kaspersky Lab, China Telecom, China Mobile International USA, Pacific Networks Corp i China Unicom do listy objętej zakazem. Na kolejnych pozycjach na liście znajdują się przedsiębiorstwa stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Taka interpretacja jest możliwa na mocy ustawy z 2019 r. mającej na celu ochronę amerykańskich sieci komunikacyjnych.

FCC w listopadzie 2022 r. zakazała zatwierdzania nowego sprzętu telekomunikacyjnego od Huawei i ZTE, a także sprzętu telekomunikacyjnego i technologii do nadzoru wideo od Hytera Communications Corp i Zhejiang Dahua Technology Co.

Jeszcze wcześniej, bo w 2020 r. FCC wskazała Huawei i ZTE jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego sieci komunikacyjnych. Przez tę decyzję amerykańskie firmy straciły możliwość wykorzystania funduszu rządowego o wartości 8,3 miliarda dolarów na zakup sprzętu od tych dwóch chińskich dostawców.

Huawei i Hikvision zostały umieszczone na amerykańskiej liście kontroli eksportu w 2019 roku. Przez to większość amerykańskich dostawców nie ma możliwość zakupu od tych chińskich firm towarów i technologii. Chyba że otrzymali na to specjalną licencję.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama