reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Columbus Energy_Dawid Zielinski
Biznes |

Polski Columbus wciąż ma się dobrze

Columbus Energy SA – spółka akcyjna z sektora energetyki odnawialnej z siedzibą w Krakowie przedstawiła swoje wyniki finansowe za rok 2023. Z opublikowanego raportu rocznego wynika, że skonsolidowane przychody Grupy Columbus wyniosły 465 mln zł.

EBITDA Grupy Columbus Energy wyniosła -15,4 miliona złotych. Jest to jednak dobra informacja, bo to wynik o ponad 71 proc. lepszy w stosunku do ubiegłego roku (-53,1 mln zł). Z kolei EBITDA w ujęciu jednostkowym (Columbus Energy S.A.) wyniosła 0,97 miliona złotych (-54,1 miliona rok wcześniej). Skonsolidowane przychody Grupy wyniosły 465,1 mln zł (608,2 mln zł w 2022 r.). 

“Podsumowując ubiegły rok w Columbus, należy przede wszystkim zauważyć, że zrealizowaliśmy oraz rozpoczęliśmy realizację ważnych transakcji. Mam na myśli przedwstępną umowę sprzedaży jednego wielkoskalowego projektu magazynu energii 133 MW do Grupy DTEK oraz sprzedaż części projektów farm fotowoltaicznych do Grupy ENGIE. Ponadto zintensyfikowaliśmy nasze działania w Czechach i Słowacji, przejmując również pełną kontrolę operacyjną nad działającymi tam spółkami. Zamierzamy zwiększać nasz udział w segmencie public na tym rynku, czego przykładem jest wygrany przetarg w czeskim Brnie, gdzie w drugim kwartale br. powinniśmy rozpocząć realizację montażu instalacji” – mówi prezes Columbus Energy S.A. Dawid Zieliński w komunikacie prasowym.

W tym roku polska firma chce się skupić na klientach indywidualnych. Columbus ma dla nich szerokie spektrum produktów i usług: fotowoltaikę, pompy ciepła, magazyny oraz termomodernizacje, w ramach programu "Czyste Powietrze". 

“O efektach naszych działań w obu tych obszarach poinformujemy pod koniec drugiego kwartału, jednak już teraz warto zauważyć, że może to być znaczący strumień przychodów dla naszej organizacji. Ogłoszenie programu Mój Prąd 6.0, który ma mieć wsparcie dla domowych magazynów energii, w drugiej połowie roku mocno uaktywni ten segment klientów, w jakim Columbus zajmuje dziś pierwsze miejsce. Branża, w której działa nasza organizacja, będzie dalej falować, będą okresy prosperity i czas trudniejszy. Obecnie jednak wchodzimy w cykl inwestycyjny, cykl skupienia się na wzroście” – dodaje Dawid Zieliński.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama