reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Orlen
Biznes |

Orlen inwestuje w Euroloop

ORLEN VC korporacyjny fundusz venture capital utworzonym w ramach PKN ORLEN SA., zainwestował w EUROLOOP — producenta ultraszybkich ładowarek pojazdów elektrycznych. Jedne z najszybszych stacji ładowania polskiego startupu są już obecne w 7 innych krajach.

“Zgodnie ze zaktualizowaną Strategią Grupy ORLEN, do 2030 r. ma powstać 10 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych w Europie Środkowej. To duże wyzwanie w zakresie budowy infrastruktury i zapewnienia lokalizacji, ale także wyboru dostawcy technologii, która będzie odpowiadała na coraz wyższe oczekiwania klientów. Jesteśmy przekonani, że priorytety założycieli EUROLOOP, czyli wysoka efektywność, moc i elastyczność ładowarek oraz niższe koszty eksploatacji, doskonale wpisują się w zapotrzebowanie Grupy ORLEN. Fundusz sfinalizował transakcję w grudniu 2023 r., utrzymując wysoką aktywność inwestycyjną i kolejny raz pokazując jak skutecznie łączyć inwestycje w nowoczesne technologie z poszukiwaniem potencjalnych synergii” – powiedział Prezes Zarządu ORLEN VC Marek Garniewski. 

Stacje łądujące Euroloop charakteryzują się mocą 720 kW, co przekłada się na bardzo szybkie i wydajne “tankowanie” samochodu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu technologii wykorzystującej węglik krzemu, stacja ładowania pozwala osiągnąć 97% sprawności w procesie przekształcania energii z prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC). Istotną przewagą konkurencyjną spółki jest także technologia dynamicznego współdzielenia mocy (wersja produktu S-Hub) między dwoma połączonymi stacjami ładowania. Jedna stacja ładująca może obsłużyć nawet osiem samochodów jednocześnie.

“Ładowarki EUROLOOP łączą w sobie dwie funkcje, elastyczność ładowarek rozdystrybuowanych z prostotą ładowarek wolnostojących. Przewagą WILLBERT Amber II w technologii S-Hub jest znaczne ograniczenie liczby urządzeń koniecznych do zainstalowania, co ogranicza koszty kapitałowe i zmniejsza ingerencję w otoczenie. Przemyślana konstrukcja ładowarki w wersji 2-stronnej o zwiększonym zasięgu, pozwala na jednoczesne ładowanie od 4 do 8 pojazdów (przy 2 stacjach w wersji S-Hub), dzięki czemu stacje ładowania EUROLOOP mogą w przyszłości zastąpić dystrybutory paliwa na stacjach paliw bez istotnej zmiany układu przestrzeni. To wielka przyjemność móc rozwijać naszą działalność z tak poważnym partnerem, jak ORLEN VC” – powiedział CEO i Założyciel EUROLOOP Sp. z o.o. Marek Gutt-Mostowy.

EUROLOOP to już dziesiąta inwestycja w portfolio ORLEN VC. Nakreślonym przez kierownictwo celem spółki jest inwestowanie w 5-6 najbardziej perspektywicznych na rynku start-upów. Wszystko to część strategii koncernu ORLEN2030.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama