reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGOSystem
Analizy |

VIGO Photonics: szacunki przychodów i plany na przyszłość

Firma VIGO Photonics S.A. w pierwszym kwartale 2024 osiągnęła 15,8 mln zł skonsolidowanych przychodów (-16% r/r). Portfel zamówień w tym okresie wyniósł do blisko 38 milionów złotych — oznacza to wzrost o 90% r/r. Polskie przedsiębiorstwo z siedzibą główną w Ożarowie Mazowieckim przedstawia też swoje plany na najbliższą przyszłość.

VIGO Photonics S.A. globalny producent technologiczny przedstawiła swoje szacunkowe przychody za pierwszy kwartał 2024 roku. W tym okresie sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych wyniosła łącznie 14,2 mln zł (-17% r/r), a sprzedaż materiałów półprzewodnikowych 1,6 mln zł (+3% r/r). 

Największy wzrost sprzedaży firma zanotowała w segmencie wojskowym (4,4 mln zł, +57% r/r), co jest odzwierciedleniem tendencji widocznych od kilku kwartałów. Sprzedaż segmentu rosła dzięki zamówieniom od stałych klientów, w tym Safran Aerospace, PGZ oraz innych europejskich kontrahentów. 

Segment przemysłowy zanotował spadek sprzedaży w ujęciu rok do roku (do 6,8 mln zł, -38% r/r, głownie sprzedaż do odbiorców w Europie). Na wynik segmentu wpłynęło przede wszystkim niższe zapotrzebowanie na detektory wykorzystywane w przemyśle półprzewodnikowym. 

Firma udostępnia dane, z których wynika, że łączna wartość zamówień i kontraktów na koniec pierwszego kwartału 2024 roku wyniosła blisko 38 mln zł. Udział aplikacji w strukturze przychodów w I kwartale 2024 wynosił odpowiednio: aplikacja przemysłowa 43%, wojskowa 28%, materiały półprzewodnikowe 10%, transportowa 13% oraz nauka i medycyna 6%. 

VIGO Photonics S.A. zdradza też swoje plany na najbliższą przyszłość. Wymienia trzy główne kierunki rozwoju: sprzedaż w USA, projekt matryc detektorów podczerwieni i projekt HyperPIC.

Rozwój sprzedaży w Stanach Zjednoczonych 

Spółka intensywnie rozwija swoje siły sprzedażowe w Stanach Zjednoczonych, identyfikując bardzo duży potencjał rynku wojskowego, a także przemysłowego. 

„Potencjalne umowy z amerykańskimi kontrahentami wojskowymi wymagają wiele czasu i wysiłku. Nie chodzi tylko o produkt spełniający wymagania klientów, ale też wszystkie formalności i certyfikaty bezpieczeństwa na rynku podlegającym ścisłym restrykcjom takimi jak np. regulacje ITAR (International Traffic in Arms Regulations). VIGO ma prototypy produktów spełniające wymagania amerykańskich koncernów zbrojeniowych, ale co równie ważne finalizuje formalności i pozyskuje niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że w perspektywie 1-2 lat sprzedaż na rynku amerykańskim może dogonić przychody uzyskiwane przez VIGO z rynku europejskiego. W najbliższym czasie powiększymy amerykański zespół do 7 osób, a także będziemy rozwijać współpracę z amerykańskimi uczelniami technicznymi w celu szybszego dotarcia z nowymi rozwiązaniami do szerszego grona klientów” – powiedział Prezes Zarządu VIGO Photonics Adam Piotrowski.

Projekt matryc detektorów podczerwieni 

Spółka realizuje także projekt związany z rozwojem technologii matryc detektorów podczerwieni do zastosowań cywilnych i wojskowych oraz uruchomieniem seryjnej produkcji. 

„Projekt matrycowy jest realizowany zgodnie z założeniami. Oczekujemy, że testową produkcję będziemy mogli rozpocząć w II połowie obecnego roku. W ubiegłym roku podpisaliśmy list intencyjny z PCO dotyczący wdrożenia opracowywanych przez nas matryc podczerwieni do masowej produkcji i zastosowania w wozach bojowych polskiej armii” – powiedział  Piotrowski. 

Obecnie projekt jest w fazie R&D. Firma optymalizuje struktury półprzewodnikowe do wymogów detektorów matrycowych.

„Przygotowujemy również przedprodukcyjne serie produktów do testów przez klienta i potwierdzenia spełniania wszystkich norm wojskowych. Przygotowujemy także program inwestycyjny, który pozwoli nam uruchomić seryjną produkcję matryc w 2025 roku. Dodatkowo rozwiązania opracowane w ramach programu matrycowego będziemy w stanie z powodzeniem wykorzystać do poprawy jakości i wydajności produkcji standardowych detektorów” – dodał członek zarządu firmy Marcin Szrom.

Projekt HyperPIC 

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii zintegrowanych fotonicznych układów scalonych przeznaczonych do detekcji w zakresie średniej podczerwieni, budowa kompletnej linii produkcyjnej fotonicznych układów scalonych w zakresie średniej podczerwieni oraz utworzenie kompletnego łańcucha dostaw dla tych układów. Łączna wysokość kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi 878,6 mln zł, a maksymalna wysokość pomocy publicznej 453,7 mln zł. Realizacja projektu HyperPIC planowana jest w latach 2023-2030 i składa się z dwóch faz: R&D oraz FID (First Industrial Deployment).

Spodziewamy się, że finalna umowa z NCBiR dotycząca projektu HyperPIC zostanie podpisana w najbliższym czasie. Jego realizacja przyśpieszy rozwój fotonicznych technologii czujnikowych i w efekcie umożliwi dostarczenie na rynek nowej klasy układów fotoniki scalonej do zastosowań sensorycznych. W konsekwencji możliwe będzie stosowanie pojedynczych chipów o zaawansowanych funkcjonalnościach sensorycznych w przedmiotach codziennego użytku (smartfony, urządzenia wearables, AGD, pojazdy). – powiedział członek zarządu Łukasz Piekarski.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama