reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Micron
Nauka i technologie |

Micron z ogromną dotacją od rządu USA

Producent układów pamięci Micron Technology ma otrzymać 6,1 miliarda dolarów dotacji z Departamentu Handlu Stanów ZJednoczonych. Pieniądze mają pomóc w sfinansowaniu projektu budowy krajowych fabryk chipów. Grant, który nie został jeszcze wypłacony, sfinansuje zakłady produkcyjne w dwóch amerykańskich stanach - Nowy Jork i Idaho. Dotacja zostanie przyznana na mocy ustawy Chips and Science.

Grand dla Micron Technology to kolejne dofinansowanie dużej firmy produkującej chipy na mocy ustawy Chips and Science ogłoszonych przez administrację Bidena w ostatnich tygodniach. Stany Zjednoczone starają się uniezależnić od Chin i Tajwanu oraz przyśpieszyć rozwój własnej produkcji chipów.

"Ta historyczna i przełomowa inwestycja rządowa umożliwi firmie Micron realizację, wartego ponad 100 miliardów dolarów projektu czterech fabryk w rejonie Nowego Jorku, tworząc około 50 000 miejsc pracy. Micron planuje zbudować kompleks fabryk chipów w Nowym Jorku w ciągu najbliższych 20 lat" - powiedział lider większości Senatu Stanów Zjednoczonych demokrata Chuck Schumer.

Amerykanie zdają sobie sprawę, że ich zależność od chipów produkowanych na Tajwanie jest bardzo ryzykowna. Zwłaszcza że Chiny cały czas uznają wyspę za swoje terytorium. W razie zaognienia i tak trudnych relacji Tajpej-Pekin, państwo środka otwarcie manifestuje, że użyje siły w celu jej przejęcia.

Według Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodników (Semiconductor Industry Association) udział Stanów Zjednoczonych w globalnej produkcji półprzewodników spadł drastycznie w ciągu ostatnich dziesięcioleci. W 1990 roku było to 37%. Dane z roku 2020 mówią już tylko o 12%. USA chce odwrócić tę spadkową tendencję i przyznaje kolejne granty, pod warunkiem że produkcja chipsetów będzie odbywać się na ich terytorium.

W zeszłym miesiącu Intel otrzymał dotacje w wysokości 8,5 miliarda dolarów. Z kolei tajwańskie TSMC zdobyło w kwietniu 6,6 miliarda dolarów na rozwój produkcji na terenie Stanów Zjednoczonych. W tym tygodniu Samsung otrzymał grant w wysokości 6,4 milarda dolarów na zwiększenie produkcji w Teksasie.

Na mocy ustawy Chips and Science Senat Stanów Zjednoczonych ma do rozdysponowania 52,6 miliardów dolarów na wsparcie dla przemysłu nowych technologii. Część z tych pieniędzy powoli trafia do kolejnych największych graczy produkujących chipy. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama