reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© EU
Przemysł elektroniczny |

Chiński rynek układów scalonych pod obserwacją na kolejne 3 lata

Obie grupy handlowe podpisały umowę, o wymianie informacji na temat „nieprzynoszących korzyści rynkowych" polityk i praktyk Chin w obszarze starszych układów scalonych.

Przedstawiciele UE i USA spotkali się w zeszłym tygodniu w Leuven, aby omówić szczegóły ich współpracy dotyczącej różnych aspektów globalnego rynku układów scalonych. Wysoko na liście priorytetów znalazło się działanie wobec Chin, w szczególności w obszarze starszych półprzewodników.

Po tym, jak Chiny efektywnie zostały wykluczone z rynku zaawansowanych układów scalonych, skoncentrowały się na produkcji starszych procesorów, które są wykorzystywane w wielu produktach konsumenckich. Jednak UE i USA uważają, że chiński rząd nielegalnie wspiera znaczną część tej działalności. Stąd ich decyzja o jej dokładnym prześwietleniu.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym w piątek, partnerzy powiedzieli, że mają "obawy dotyczące pozarynkowych polityk i praktyk, które mogą prowadzić do "efektów zniekształcających" na rynku starszych układów scalonych.

"Zamierzamy przedłużyć dwa porozumienia administracyjne na okres trzech lat, aby umożliwić dalszą koordynację i współpracę między naszym wsparciem dla inwestycji w sektorze półprzewodników, które mają miejsce w ramach ustaw UE Chips Act i US CHIPS Act. Zarówno UE, jak i USA zobowiązują się do dalszego bliskiego dialogu w tej sprawie. Planujemy zorganizować kolejne rozmowy między rządami krajów o podobnych poglądach na ten temat w najbliższej przyszłości" – stwierdzili.

"Wiemy, że na podstawie własnych doniesień Chin, około 60 procent wszystkich nowo produkowanych 'starszych układów scalonych', które trafią na rynek w ciągu najbliższych kilku lat, zostanie wyprodukowane przez Chiny. I wiemy, że chiński rząd ogromnie dofinansowuje ten przemysł, co może prowadzić do ogromnych zniekształceń na rynku, dlatego się na tym skupiamy" – dodała Sekretarz Handlu USA Gina Raimondo.

Współpraca nie ogranicza się tylko do Chin. Obie grupy będą również prowadzić wspólne badania w celu znalezienia odpowiednich alternatyw dla związków per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w układach scalonych. Istnieją obawy środowiskowe dotyczące PFAS, związki te nie ulegają łatwemu rozkładowi i mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama