reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© samsung
Biznes |

Rekordowy zysk kwartalny Samsunga

Agencja Reutersa podaje, że koreańska firma Samsung Electronics spodziewa się nawet dziesięciokrotnego zysku za okres od stycznia do końca marca 2024 roku w porównaniu z pierwszym kwartałem w roku ubiegłym. Wszystko za sprawą rosnących cen półprzewodników — prognozują eksperci i ekonomiści.

Zgodnie ze wyliczeniami 27 analityków SmartEstimate LSEG zysk operacyjny firmy Samsung — największego producenta układów pamięci, telewizorów i elektroniki użytkowej — tylko za pierwszy kwartał tego roku wzrósł do 5,7 biliona wonów (4,24 miliarda dolarów).

Tak duży zysk to konsekwencja zdecydowanie lepszej sytuacji na rynku w postpandemicznej rzeczywistości. Ceny pamięci rosną po zapaści, która miała miejsce w połowie 2022 roku. W tamtym czasie zapotrzebowanie na urządzenia elektroniczne drastycznie spadło.

Według TrendForce w pierwszym kwartale tego roku ceny układów pamięci wzrosły o około 20% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Chodzi o układy DRAM wykorzystywane w urządzeniach technologicznych. Wzrost objął też układy NAND Flash wykorzystywanych do przechowywania danych. Tutaj poziom wzrostu cen to około 23%-28%.

Z końcem stycznia bieżącego roku Samsung świętował premierę kolejnej edycji swojego flagowego smartfona — modelu S24. Urządzenie jest wyposażone w mnóstwo funkcji współpracujących ze sztuczną inteligencją (SI). Dzięki temu koreański gigant cały czas dotrzymuje kroku amerykańskiemu producentowi Iphone'ów - firmie Apple. 

Korzystne są też prognozy dotyczące popytu na układy pamięci o wysokiej przepustowości (HBM). Ten rodzaj pamięci jest wykorzystywany w chipsetach SI. Taki obrót spraw spowodował 29-procentowy wzrost akcji Samsunga w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Według firmy Eugene Investment & Securities zażarta konkurencja na rynku elektroniki doprowadziła Samsunga do dostarczenia około 57 milionów smartfonów w pierwszym kwartale br. Stanowi to wzrost o 8% w porównaniu z poprzednim kwartałem. 

Jeszcze jedną dobrą wiadomością dla Samsunga jest fakt, że średnia cena sprzedaży smartfonów koreańskiej firmy wzrosła o 30%. Aktualnie wynosi około 340 dolarów za urządzenie. To przekłada się oczywiście na zwiększone zyski południowokoreańskiego giganta nowych technologii — podają analitycy Eugene Investment & Securities.

Samsung ma ogłosić swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku lada moment. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama