reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Biznes |

Duże straty Intela. Firma stawia na restrukturyzację

Firma Intel przedstawiła nową strukturę raportowania finansowego. To konsekwencja dostosowania firmy do wcześniej ogłoszonego modelu operacyjnego na 2024 rok oraz kolejne lata.

Według Intela zmiana zwiększy dyscyplinę finansową. W firmie liczą też, że konkretne zmiany pomogą wypracować wyższe zyski.

Intel przedstawił zaktualizowane wyniki finansowe segmentów operacyjnych za lata 2023, 2022 i 2021. Jak zauważyła agencja Reuters, oddział produkcyjny odnotował 7 miliardów dolarów strat operacyjnych w 2023 roku. To więcej niż rok wcześniej - w 2022 roku Intel raportował 5,2 miliarda dolarów strat operacyjnych. Firma pochwaliła się nową strategią długoterminowego wzrostu i rentowności Intel Foundry. W planach są także długofalowe cele związane z poprawą wyników finansowych.

"Zróżnicowana pozycja Intela, zarówno jako światowej klasy producenta półprzewodników, jak i lidera technologii fabless, stwarza znaczące możliwości napędzania długoterminowego zrównoważonego wzrostu w tych dwóch uzupełniających się biznesach. Wdrożenie nowego modelu stanowi kluczowe osiągnięcie w naszej transformacji IDM 2.0, ponieważ doskonalimy nasz silnik wykonawczy, tworzymy pierwszą i jedyną w branży odlewnię systemów o zróżnicowanych geograficznie, najnowocześniejszych zdolnościach produkcyjnych. Realizujemy też naszą misję wprowadzenia sztucznej inteligencji" - powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.

Intel Foundry to nowo powstały dział operacyjny, który obejmuje rozwój technologii odlewniczych. Od produkcji, przez łańcuch dostaw aż po usługi odlewnicze (dawniej IFS). W ramach nowej struktury Intel Foundry będzie rozliczać przychody generowane przez zewnętrznych klientów odlewni. Koszty rozwoju technologii i wytwarzania produktów  wcześniej były przypisane do Intel Products.

"Model ten ma na celu uzyskanie znacznej redukcji kosztów, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności operacyjnej i wartości aktywów. W miarę jego wdrażania spodziewamy się przyspieszenia na naszej drodze do osiągnięcia ambitnego poziomu 60% marży brutto non-GAAP i 40% marży operacyjnej non-GAAP w 2030 roku. Ostatecznie zwiększona konkurencja cenowa pomoże nam zapewnić wiodącą pozycję w zakresie technologii procesowych, produktów i odlewania. Jednocześnie przyniesie to znaczne korzyści finansowe dla całej firmy Intel" - mówi Dave Zinsner, dyrektor finansowy Intela.

Intel twierdzi, że dzięki przejściu na nowy model operacyjny firma powinna zapewnić spółce Intel Foundry rentowny wzrost i uwolnienie wartości aktywów kapitałowych o wartości około 100 miliardów dolarów.

To nie koniec zmian u amerykańskiego giganta technologii. 8 kwietnia 2024 roku Lorenzo Flores zostanie powołany na stanowisko dyrektora finansowego Intela Foundry. Flores ma prawie 30-letnie doświadczenie. Od lat związany jest ze światem finansów, zwłaszcza w dziedzinie półprzewodników i technologii. Jego ostatnia posada to dyrektor finansowy firmy Xilinx.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama