reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© adam wesolowski
Analizy |

Ożywienie na rynku oświetlenia LED

Najnowszy raport TrendForce dotyczący branży LED wskazuje, że globalny rynek ma się ożywić w 2024 r., a szacowane przychody osiągną nawet 13 miliardów dolarów. Przewidywana prognoza wzrostu to 3% rok do roku.

Raport TrendForce jednoznacznie wskazuje na ożywienie rynku oświetlenia LED. Dzieje się tak przede wszytki poprzez zwiększony popyt na oświetlenie i wyświetlacze wykorzystywane do zastosowań ogólnych oraz w przemyśle samochodowym, architektonicznym i rolniczym. Popularność zdobywają też ścianki wideo LED i diody LED UV/IR. Znaczącą rolę we wzroście ma też zapewnić wprowadzenie diod Micro LED w dużych wyświetlaczach Samsunga i luksusowych zegarkach Tag Heuer.

TrendForce wskazuje, że rynek wyświetlaczy samochodowych ma w tym roku znaczący potencjał wzrostu. Zaawansowane technologie, takie jak reflektory ADB, tylne światła Mini LED, tylne światła o pełnej szerokości, inteligentne oświetlenie otoczenia i podświetlane wyświetlacze Mini LED, mają zwiększyć wartość rynku motoryzacyjnego LED do 3,4 miliarda dolarów. Co więcej, Micro LED wkracza na rynek lampek do czytania i pokręteł sterujących u europejskich producentów OEM.

Dobrą prognozą dla branży oświetlenia są plany europejskich, amerykańskich i japońskich producentów samochodów. Zgłaszają zapotrzebowanie na przezroczyste wyświetlacze Micro LED. Wymagają aby wyświetlacze Micro LED HUD osiągały współczynnik przezroczystości przekraczający 70% i uwzględniały zakrzywione kształty. Planowany debiut tej technologii to 2026-2027 rok. 

Rośnie popularność oświetlenia rolniczego w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie w Czechach i Polsce. Obniżenie kosztów końcowych produktów oświetlenia ogrodniczego zwiększyło poziom opłacalności rozwiązań LED dla fabryk roślin. Zauważalne jest to zwłaszcza w regionach Skandynawii i Azji gdzie inwestuje się więcej w oświetlenie ogrodnicze do uprawy warzyw i pasz.

Raport TrendForce wskazuje też na wzrost zainteresowania na produkty typu ścianki wideo Mini LED. Do walki o klienta stanęli najwięksi gracze i producenci elektroniki tacy jak Samsung, LG Electronics, Leyard, Unilumin i Absen.

Widać też ożywienie w segmencie UV LED. Producenci wprowadzają kolejne produkty do sterylizacji i oczyszczania o dużej mocy, aby sprostać wymaganiom rynku. W porównaniu do tradycyjnych lamp UV, diody LED UV oferują dłuższą żywotność i prostszą konstrukcję optyczną. Firmy takie jak Nichia, Seoul Viosys i Violumas wprowadziły na rynek kompleksowe linie produktów LED UV-A/B/C, aby zaspokoić popyt na alternatywne lampy UV.

 

 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1