reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Ancora Semiconductor
Analizy |

Przychody na rynku półprzewodników z 9% spadkiem

Najnowszy raport Omdia ujawnia spadek koniunktury w branży półprzewodników, przy przychodach niższych o 9% z 597,7 mld USD w 2022 r. do 544,8 mld USD w 2023 roku. Nastąpiło spowolnienie po dwóch latach rekordowego wzrostu, co potwierdza cykliczny charakter rynku półprzewodników.

"Przedłużona hossa, która rozpoczęła się w erze COVID, dobiegła końca. Po gwałtownym wzroście popytu na półprzewodniki podczas pandemii, który doprowadził do niedoborów na rynku, sytuacja uległa odwróceniu. Popyt osłabł ze względu na czynniki makroekonomiczne, podczas gdy podaż komponentów półprzewodnikowych wzrosła" - mówi Cliff Leimbach, starszy analityk ds. badań w Omdia.

W 2023 roku, pomimo ogólnego spowolnienia w branży półprzewodników, technologia AI stała się znaczącym motorem wzrostu w branży, a firmy skupione na tym segmencie czerpały z tego tytułu wymierne korzyści. Nvidia była zdecydowanym liderem w tym segmencie. Firma ponad dwukrotnie zwiększyła swoje przychody ze sprzedaży półprzewodników do 49 mld USD w 2023 roku. Jest to tym bardziej warte odnotowania, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że przychody Nvidii z półprzewodników wynosiły poniżej 10 mld USD przed pandemią w 2019 roku. Chociaż Nvidia jest wiodącą marką w zakresie sztucznej inteligencji, to nie jest jedyną firmą, która korzysta z trendu na AI.

Pamięć o wysokiej przepustowości (HBM) zintegrowana z procesorami graficznymi w celu ułatwienia sztucznej inteligencji również cieszy się dużym popytem. SK Hynix jest liderem w tym segmencie, a inni czołowi producenci pamięci wkroczyli w ten sektor. Rynek pamięci zanotował ogólny spadek w 2023 roku, podczas gdy rynek HBM wykazał silny wzrost o 127% rok do roku pod względem jednostek równoważnych 1 Gb w całym 2023 roku. Omdia prognozuje, że segment HBM prawdopodobnie odnotuje jeszcze wyższe tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w 2024 r. w zakresie 150-200%. 

W 2023 roku rynek motoryzacyjny miał duży wpływ na rynek półprzewodników. Chodzi o wzrost przychodów o ponad 15% w 2023 roku. To około 75 miliardów dolarów. Wzrost liczby produkcji pojazdów elektrycznych i wykorzystanie  inteligentnych rozwiązań napędzają popyt na półprzewodniki w tym segmencie. W 2023 roku stanowiło to około 14% całego rynku półprzewodników.

Spowolnienie dotknęło w szczególności głównych producentów pamięci. Chodzi o tych należących do czołówki pod względem przychodów. W latach 2017-2021 Samsung Electronics, SK Hynix i Micron Technology znajdowały się pod tym względem w pierwszej piątce. Jednak w obliczu trudnych warunków panujących na rynku pamięci, w 2023 roku Samsung zajmował trzecie miejsce, SK Hynix było dopiero szóste, a Micron wypadł poza pierwszą dziesiątkę - firma była klasyfikowana na dwunastej pozycji.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama