reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© samsung_v_nand
Analizy |

Ceny pamięci NAND wzrosną o 13-18%

Według prognoz TrendForce, w drugim kwartale bieżącego roku ceny pamięci NAND Flash wzrosną o 13-18%, przy czym największy wzrost spodziewany jest w przypadku dysków SSD dedykowanych przedsiębiorstwom. Pomimo tego, że Kioxia i WDC zwiększyły wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych od pierwszego kwartału tego roku, inni dostawcy utrzymali swoje strategie produkcyjne na dotychczasowym poziomie.

Niewielki spadek zamówień na pamięci NAND Flash w drugim kwartale tego roku - w porównaniu do pierwszego  - nie wpływa ujemnie na dynamikę całego rynku. Problemem są malejące zapasy dostawców i cięcia w produkcji.

Popyt na pamięci eMMC jest napędzany głównie przez chińskie marki smartfonów.  W związku z tym, że niektórzy dostawcy ograniczyli swoje dostawy, nastąpił znaczny wzrost dostaw od chińskich producentów modułów. Nabywcy coraz częściej korzystają z rozwiązań producentów modułów, aby zaspokoić swoje bieżące potrzeby. Tym samym zwiększa się postęp technologiczny chińskich fabryk i ich dotarcie do klientów. Trend ten prawdopodobnie zwiększy poziom zakupu produktów eMMC wśród producentów smartfonów. Przy prognozowanym 10-15% wzroście cen kontraktowych eMMC w drugim kwartale z powodu na gwałtowne odbicie cen pamięci NAND Flash.

Rynek UFS jest wspierany przez znaczący popyt na smartfony w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. W drugim kwartale dynamika zamówień na UFS będzie jeszcze większa. Chińskie marki smartfonów zwiększają swoje zamówienia w drugim kwartale, aby zapewnić odpowiedni poziom zapasów, zwiększając tym samym popyt. Dostawcy dążący do szybkiego osiągnięcia progu rentowności prawdopodobnie podniosą ceny kontraktowe UFS o 10-15% w drugim kwartale.

Dyski SSD klasy korporacyjnej korzystają z rosnącego popytu ze strony CSP w Ameryce Północnej i Chinach. Oczekuje się, że w pierwszej połowie roku wolumeny zakupów wzrosną w ujęciu kwartalnym. Przy niskich wskaźnikach realizacji zamówień na dyski SSD o dużej pojemności, dostawcy nadal wpływają na trendy cenowe, zmuszając nabywców do akceptowania wyższych cen. Ponieważ niektórzy nabywcy próbują zwiększyć poziom zapasów przed szczytem sezonu w drugim kwartale 2024 roku. Zgodnie z prognozami, ceny kontraktowe dysków SSD do zastosowań biznesowych wzrosną nawet o 20-25%. Oznacza to najwyższy wzrost we wszystkich liniach produktowych.

W przypadku klienckich dysków SSD obserwuje się bardziej ostrożną strategię zakupową ze względu na posezonową sprzedaż końcową. Niektórzy producenci OEM komputerów PC zmniejszyli swoje zamówienia w drugim kwartale 2024 roku. Gwałtowne odbicie cen prawdopodobnie ograniczy wzrost zamówień w drugiej połowie roku. Przewiduje się, że wzrost cen dysków SSD dla klientów PC w drugim kwartale będzie niższy niż w przypadku dysków SSD dla przedsiębiorstw i wyniesie około 10-15%. Sprzedaż układów NAND Flash nadal spada, ponieważ klienci nie wykazują potrzeby gromadzenia zapasów.

Wzrost cen spowodował jednak, że dostawcy nie byli w stanie sprostać zamówieniom od chińskich marek smartfonów, co spowodowało konieczność przejścia na moduły od producentów. W rezultacie chińscy producenci podzespołów nadal utrzymują wysokie zapasy magazynowe, aby rozszerzyć współpracę z markami smartfonów. Ponieważ producentom zależy na szybkim osiągnięciu zakładanych zysków, ceny kontraktowe pamięci NAND Flash nadal rosną. Najprawdopodobniej wzrost będzie znacznie bardziej umiarkowany niż w pierwszym kwartale, szacowany na 5-10% ze względu na stłumiony popyt na rynku detalicznym.


reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama