reklama
reklama
reklama
© Micron
Biznes |

Spodziewane spowolnienie wzrostu cen pamięci DRAM w 2Q24

TrendForce podaje, że pomimo podejmowanych przez dostawców pamięci DRAM wysiłków zmierzających do redukcji ich zapasów, nie udało im się jeszcze wyjść na prostą. Dostawcy nadal starają się zmniejszyć straty poprzez zwiększanie tempa produkcji. Niestety prognozy dotyczące tegorocznego wzrostu popytu pozostają mizerne.

Znaczące podwyżki cen dokonane przez dostawców od IV kw. 2023 r. najprawdopodobniej jeszcze bardziej zmniejszą dynamikę procesu redukcji zapasów. W rezultacie przewiduje się, że ceny kontraktowe pamięci DRAM w drugim kwartale odnotują skromny wzrost o 3-8%.

Przejście na procesory kompatybilne z DDR5 ma napędzić wzrost zamówień na pamięć DRAM dla komputerów PC w drugim kwartale. Przy przejściu producentów na bardziej zaawansowane i oszczędne procesy produkcji pamięci DDR5, oczekuje się, że rentowność znacznie wzrośnie. Przewidywania dotyczące wyższych cen pamięci DRAM w pierwszej połowie 2014 roku doprowadziły do tego, że dostawcy dążą do podwyżek cen w drugim kwartale, zakładając wzrost cen kontraktowych pamięci DRAM do komputerów PC o 3-8%. Warto zauważyć, że chociaż ceny pamięci DDR5 odnotowały już znaczny wzrost w 1. kwartale - przekraczający średni wzrost dla innych produktów - oczekiwane pojawienie się popytu na komputery PC z AI może doprowadzić do niewielkiego spowolnienia wzrostu cen DDR5 w 2. kwartale.

Rynek pamięci DRAM dla serwerów stale gromadzi zapasy pamięci DDR5. Jednak w pierwszym kwartale pamięci DDR5 nie podbiły rynku w takim stopniu, jak przewidywano. Być może dlatego, że nie ma jeszcze dużego popytu na ten sprzęt. Aby temu zaradzić, producenci zwiększają produkcję DDR5 i stosują strategie łączenia wolumenów w celu zwiększenia rentowności. To z kolei prowadzi do stopniowego osłabienia wzrostu cen DDR5. Z drugiej strony, producenci pamięci DDR4 nie czują presji by obniżać ceny – także ze względu na ograniczone moce produkcyjne. W związku z tym można oczekiwać, że ceny kontraktowe pamięci DDR4 wzrosną szybciej niż ceny pamięci DDR5 w drugim kwartale, stopniowo zmniejszając lukę cenową między nimi. Eksperci przewidują, że ceny kontraktowe pamięci DRAM dla serwerów wzrosną o około 3-8% w drugim kwartale, aby zilustrować opisaną dynamikę rynku.

Rynek mobilnych pamięci DRAM wskazuje na zrównoważone zapasy kupujących, ale brakuje znaczącego ożywienia popytu, co doprowadziło do biernej postawy w negocjacjach w drugim kwartale. Zmniejszenie produkcji w połączeniu z silnym popytem, który utrzymywał się od drugiej połowy 23 r. do pierwszego kwartału 24 r., znacznie uszczupliło zapasy producentów. To zjawisko przełożyło się na inną dynamikę negocjacji, odchodząc od nadmiaru podaży, który wcześniej stawiał dostawców w niekorzystnej sytuacji w negocjacjach. Producenci, dążąc do zwiększenia swojej rentowności, wyznaczyli ambitny cel, jakim jest wzrost cen kontraktowych mobilnych pamięci DRAM w drugim kwartale o 10-15% lub więcej, co wskazuje na silną pozycję negocjacyjną. TrendForce uważa jednak, że pasywna postawa negocjacyjna kupujących może złagodzić agresywne zamiary cenowe dostawców, szacując bardziej umiarkowany wzrost cen mobilnej pamięci DRAM o 3-8% w drugim kwartale.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2