reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Nauka i technologie |

Polska częścią paktu kwantowego

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej podaje, że Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji wraz z Dariuszem Wieczorkiem, ministrem nauki podpisali Europejską Deklarację dotyczącą Technologii Kwantowych. Tym samym Polska dołączyła do 18 państw UE, które dążą do wzmocnienia współpracy w zakresie rozwoju ekosystemu technologii kwantowych.

“Dzisiejsze podpisanie Paktu Kwantowego to wyraz odpowiedzialności za to, jakie miejsce w Europie zajmie Polska w tworzeniu cyfrowej twierdzy i cyfrowego świata, który będzie zmieniał rzeczywistość” – powiedział Krzysztof Gawkowski.

Quantum Pact, czyli Europejska Deklaracja dotycząca Technologii Kwantowych, to dokument opracowany przez Radę UE, który zobowiązuje sygnatariuszy do współpracy przy tworzeniu i rozwoju infrastruktury technologii kwantowych. Quantum Pact podkreśla strategiczne znaczenie tych technologii dla konkurencyjności UE w sektorach nauki i przemysłu. 

Oprócz Polski deklarację podpisało 18 państw: Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Holandia, Rumunia, Hiszpania, Słowacja, Słowenia i Szwecja. Celem podejmowanych w ramach paktu działań jest uplasowanie Europy jako lidera innowacji kwantowych, czyniąc ją “doliną kwantową” świata.

“Podpisujemy deklarację, żeby zintensyfikować działania związane z budową sieci komputerów kwantowych w Europie, w tym w Polsce. Współpraca z Ministerstwem Cyfryzacji w tej kwestii jest kluczowa. Polska chce być w ekstraklasie, jeżeli chodzi o rozwój nowoczesnych technologii, sieci komputerowych czy budowę komputera kwantowego” – powiedział Dariusz Wieczorek.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama