reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© asml
Biznes |

110 mln euro na deeptechowe start-upy

Holenderska firma specjalizująca się w produkcji zaawansowanych narzędzi litograficznych ASML, wspiera rodzimy biznes poprzez utworzenie funduszu DeepTechXL z siedzibą w Eindhoven. Celem DeepTechXL jest inwestowanie w firmy zajmujące się technologią kwantową, fotoniką i innymi złożonymi dziedzinami inżynierii.

Project DeepTechXL venture capital (kapitał podwyższonego ryzyka) został założony w 2022 roku. Od tego czasu zainwestował w osiem firm, w tym Delft Circuits, producenta kabli kriogenicznych do obliczeń kwantowych; oraz w Superlight, producenta laserów generacji supercontinuum. 

Wśród założycieli projektu obok ASML znaleźli się Philips, BOM, TNO i High Tech Campus Eindhoven. Nie zabrakło też szerokiej sieci instytucji badawczych i ekspertów branżowych.

"DeepTechXL to znacznie więcej niż fundusz inwestycyjny dla ASML. To wspaniały przykład współpracy między różnymi podmiotami w holenderskim ekosystemie deep tech, które zjednoczyły się wokół długoterminowej wizji rozwoju" – powiedział CEO Peter Wennink w rozmowie z dziennikarzami Financieele Dagblad.

Celem funduszu DeepTechXL było pozyskanie 100 milionów euro. Już wiadomo, że udało się zrealizować ten cen z nawiązką. Wśród ostatnich darczyńców znalazła się firma ASML.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2