reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Kioxia
Analizy |

Kioxia i WD zwiększają zdolności produkcyjne

Spodziewane podwyżki cen pamięci NAND Flash w drugim kwartale skłoniły niektórych dostawców do oszczędności i obniżenia kosztów. Wszystko to w nadziei na odzyskanie rentowności jeszcze w tym roku. Kioxia i WD przewodzą w tych działaniach od marca, zwiększając stopień wykorzystania mocy produkcyjnych do niemal 90%. Jak donosi TrendForce, ten ruch nie zostało powtórzony przez ich konkurentów.

Według TrendForce, wzrost produkcji dotyczy przede wszystkim produktów 112-warstwowych i wybranych komponentów 2D. Ma to zaspokoić wzrost popytu spodziewanego w drugiej połowie roku. Plan ten ma nie tylko zapewnić zyski, ale także przyczynić się do prognozowanego 10,9% wzrostu rocznej stopy wzrostu podaży w branży NAND Flash w 2024 roku. 
1Q242Q243Q244Q24
Kioxia/WDC75%88%88%88%
Wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych Kioxia/WDC w roku 2024 z podziałem na kwartały

Kioxia planuje zwiększyć produkcję do 218-warstwowej do 2025 r.

Modernizacja procesów stała się niezbędna do utrzymania konkurencyjności kosztów przy rosnących cenach pamięci NAND Flash w 2024 r. i stopniowym zmniejszaniu poziomu zapasów u dostawców. Jak wskazuje TrendForce, Samsung i Micron przodują w tych działaniach, a ich produkcja 200-warstwowa i wyższa ma przekroczyć 40% do końca roku.

Kioxia i Western Digital koncentrują się w tym roku na produkcji nośników 112-warstwowych. Korzystając z japońskich dotacji rządowych, instalacja sprzętu w celu zwiększenia produkcji 218-warstwowej ma rozpocząć się w drugiej połowie roku, z bardziej ambitnymi perspektywami produkcji 218-warstwowej w 2025 roku. Strategia Kioxia obejmuje bezpośrednie przejście do procesów 300-warstwowych i wyższych po 218 warstwach, aby osiągnąć bardziej opłacalną strukturę wydatków i odzyskać pozycję lidera pod względem cen i technologii.

Zaobserwowano, że podobnie jak w przypadku Kioxia/Western Digital, dostawcy pamięci NAND Flash prawdopodobnie będą stopniowo zwiększać produkcję w drugiej połowie roku. Jednak wraz ze wzrostem poziomu zapasów nabywców komputerów PC i smartfonów w pierwszym kwartale, oczekuje się, że późniejsza dynamika zamówień spadnie.

Co więcej, sztuczna inteligencja nie pobudziła znacząco zwiększania pojemności pamięci NAND Flash w tym roku i jeśli nie nastąpi duży wzrost sprzedaży dysków SSD dla przedsiębiorstw, całkowity popyt na pamięci NAND Flash może nie osiągnąć prognoz. W związku z tym TrendForce przewiduje, że tempo wzrostu cen kontraktów NAND Flash spadnie do 10-15% w drugim kwartale, a następnie spadnie do 0-5% w kwartale trzecim.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama