reklama
reklama
reklama
reklama
© PGZ Stocznia Wojenna
Biznes |

Mieczniki uzbrojone w system C-Guard

PGZ Stocznia Wojenna poinformowała o podpisaniu z firmą Terma umowy na dostawy systemu C-Guard. Zostanie on wykorzystany przy budowie powstających w PGZ Stoczni Wojennej trzech fregat Miecznik.

Terma C-Guard to system bezpośredniej obrony okrętu, przeciwdziałający uderzeniom zaawansowanymi pociskami, takimi jak pociski rakietowe o małym zasięgu na częstotliwości radiowej (RF), obrazujące pociski poszukujące na podczerwień (IR) i zaawansowane torpedy nowej generacji.

C-Guard opiera się na wyrzutniach celów pozornych (wabików kompatybilnych z kalibrem 130 mm NATO SeaGnat) oraz konstrukcji mechanicznej bez części ruchomych, zapewniającej 360-stopniowy zasięg.

System wymaga ograniczonej konserwacji, co przekłada się na wysoką dostępność operacyjną, możliwość zwalczania wielu zagrożeń i niski całkowity koszt posiadania.

"Podpisana dziś umowa to kolejny ważny etap w realizacji programu MIECZNIK. Fregaty budowane w PGZ Stoczni Wojennej otrzymają skuteczną ochronę przeciwko wielu typom zagrożeń, zarówno tym podwodnym, jak i rakietowym. W podobne, sprawdzone systemy wyposażonych jest ponad 150 okrętów pływających pod banderami marynarek wojennych z całego świata" – powiedział Andrzej Wojtkiewicz, Dyrektor Programu Miecznik w PGZ Stocznia Wojenna.

PGZ Stocznia Wojenna wraz z firmami z sektora zbrojeniowego (Babcock, MBDA, Thales), w ramach kontraktu zawartego w 2021 roku, buduje trzy nowoczesne, wielozadaniowe fregaty Miecznik dla Marynarki Wojennej RP. Jednostki mają zwiększyć możliwości Marynarki Wojennej m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Pierwsza fregata powstanie do 2026 roku.

Realizacja kontraktu ma wygenerować około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2