reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tabemax
Przemysł elektroniczny |

Tabemax rozwija się i inwestuje w Polsce

Tabemax jest polską firmą o ugruntowanej pozycji i wieloletnim, sięgającym ponad 30 lat doświadczeniu w zakresie usług produkcyjnych w branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Wciąż się jednak rozwija, a w ostatnim czasie zdobył nowego partnera — niemieckie ml&s z siedzibą w Greifswald, z którym wspólnie zdecydował o rozbudowie zakładu w Białych Błotach.

Tabemax stawia na ciągły, stopniowy rozwój. Jedne z najistotniejszych inwestycji w historii firmy miały miejsce w 2001 roku, gdy wybudowano nową halę produkcyjną oraz w 2019 roku, gdy sfinalizowano rozbudowę zakładu, dodając 1000 m2 powierzchni produkcyjnej. Na przestrzeni lat Tabemax wielokrotnie rozwijał też i unowocześniał park maszynowy, kupując i instalując kolejne urządzenia. Ostatni raz Evertiq rozmawiał z Maciejem Dreckim, współwłaścicielem w firmie TABEMAX Sp.J. Bernard Grzanka, Maciej Drecki, trzy lata temu, postanowiliśmy więc zapytać o zmiany, jakie zaszły w firmie. 

„W tym czasie dużo się u nas wydarzyło. Od 1 stycznia 2022 r. mamy nowego wspólnika: niemiecką firmę ml&s z siedzibą w Greifswald. Dało to impuls do dalszego rozwoju, w związku z tym podjęliśmy wspólnie decyzję o zwiększeniu zdolności produkcyjnych, czyli rozbudowie zakładu” — opowiada Evertiqowi Maciej Drecki, współwłaściciel w firmie Tabemax.

W dotychczasowej lokalizacji firma ma do dyspozycji 4 000 m2 powierzchni produkcyjnej, 1 300 m2 powierzchni magazynowej oraz 600 m2 powierzchni biurowej. W związku ze zwiększającym się popytem i nawiązana nową współpracą z niemieckim ml&s, Tabemax zainwestował w rozbudowę.

Niecałe 350 metrów dalej od działającego obiektu, na działce o powierzchni 9 000 m2, powstaje nowy zakład, który będzie dysponował powierzchnią produkcyjną wynoszącą 2 500 m2, magazynem wysokiego składowania o powierzchni (1 000 m2) oraz powierzchnią biurowo-socjalną (1 000 m2).

„Prace projektowe rozpoczęły się w maju 2022 r.” — tłumaczy Evertiqowi Maciej Drecki. „Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy w marcu 2023 r., a już w maju 2023 roku ruszyły prace budowlane. Zakończenie cyklu inwestycyjnego planowane jest w maju br.” 

Należy podkreślić, że powstające obiekty są ekologiczne — wyposażone w instalację PV o mocy 200 kWp i pompy ciepła. Co więcej, będą odzyskiwały ciepło odpadowe.

W nowym zakładzie Tabemax planuje produkować magazyny energii na zlecenie jednej z niemieckich firm oraz wiązki kablowe — z obtryskiwaniem złącz włącznie.

„Inwestycja finansowana jest częściowo ze środków własnych oraz kredytu bankowego” — wyjaśnia współwłaściciel firmy. „Stan zatrudnienia będzie dopasowywany do aktualnego stanu zamówień.”

Tabemax wciąż rozwija również istniejący zakład produkcyjny w Białych Błotach. W ciągu ostatnich dwóch lat firma zainstalowała: 

  • drugą linię montażową SMD z automatami Pick and Place firmy Yamaha,
  • frezarkę do depanelizacji arkuszy PCB,
  • tester ICT (FlyingProbe Tester ),
  • urządzenie do obróbki kabli firmy Schleuniger wraz z urządzeniem do nanoszenia nadruków na kablach ( Hot-stamp firmy LOEPFE ).

Do końca marca Tabemax planuje zainstalować również trzecią linię do montażu SMD opartą na automatach SIPLACE firmy Siemens. Warto dodać, że na zamówienie jednego ze swoich klientów dział konstrukcyjny firmy z Białych Błot zaprojektował i wykonał m.in. testery Burn-in.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama