reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Kolejna współpraca Manufacturing Partners daje drugie życie bateriom

Manufacturing Partners, założona w grudniu 2022 roku gdańska firma, zajmująca się montażem elektromechanicznym, budową wiązek przewodów i recyklingiem akumulatorów ma za sobą kolejny, udany projekt. Partnerstwo z Voi z sektora mikromobilności i Bib Batteries (francuskim startupem, działającym w obszarze zarządzania bateriami) zaowocowało upcyklingiem 450 baterii z rowerów elektrycznych Voi.

W październiku, podczas Evertiq Expo Warszawa 2023, Włodzimierz Babś, CEO i Dyrektor zarządzający w Manufacturing Partners, podczas udzielonego wywiadu zaznaczał, że jego firma ma bardzo ambitne plany i nastawiona jest na rozwój.

„Chcemy pokazać, że baterie mają drugie życie i mogą być stosowane w różnych dziedzinach” – mówił Babś.

Zrealizowana współpraca jest dobrym potwierdzeniem rozwoju stosunkowo młodych Manufacturing Partners. Firmom uczestniczącym w projekcie udało się poddać upcyklingowi 450 baterii do rowerów elektrycznych firmy Voi, zapobiegając tym samym emisji 25 ton dwutlenku węgla. Baterie przechodzą drugą młodość w bezprzewodowych stacjach monitorowania środowiska. Urządzenia śledzą środowiskowe czynniki zewnętrzne, takie jak stan wód, gleby i powietrza. Upcyklingowane baterie mają zasilać stacje środowiskowe przez 3 lata.

"Zauważyliśmy, że baterie odsyłane do recyklingu nadal mają średnio od 70% do 80% pozostałej pojemności. Misją Bib jest umożliwienie ponownego wykorzystania tych baterii. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc Voi przedłużyć żywotność tych baterii" – w wywiadzie dla Zag Daily powiedział Pierre-Amans Lapeyre, współzałożyciel i dyrektor generalny Bib Batteries.

Upcykling baterii to jedna z trzech dostępnych opcji. Alternatywą jest naprawa (według Lapayre najbardziej ekologiczna, ale nie zawsze najbardziej ekonomiczna opcja) lub recykling (energochłonny proces, w trakcie którego odzyskuje się materiały do produkcji nowych baterii).

"Jak najlepsze wykorzystanie każdego pojazdu, w tym danie akumulatorom drugiego życia, jest kluczowym krokiem w planie działań na rzecz środowiska Voi" – powiedziała Sarah Badoux, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Voi.

To drugi wspólny projekt Bib Batteries i Manufacturing Partners w przeciągu roku. W zeszłym roku firmy nawiązały współpracę z innym graczem z sektora mikromobilności - francuską firmą Dott, której usługi dostępne są w 40 miastach Europy i w Izraelu. Owocem partnerstwa było upcyklingowanie 1200 akumulatorów do hulajnóg elektrycznych, które zyskały nowe życie w systemie zasilania elektrycznej łodzi. Pozwoliło to ograniczyć emisję CO2 o 67 ton (tyle CO2 wygenerowałaby produkcja nowych akumulatorów).


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1