reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Łódzka
Nauka i technologie |

Politechnika Łódzka otrzyma ponad 3,7 mln zł od NCN

Jednym z laureatów 13. edycji programu SONATA BIS organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) został dr. inż. Marcin Gębski z Zespołu Fotoniki Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej (PŁ). Nagroda to ponad 3,7 mln zł. dofinansowania na „Półprzewodnikowe lasery o emisji powierzchniowej ze zwierciadłami w postaci podfalowych siatek dyfrakcyjnych MHCG”.

Autor zwycięskiego projektu w programie SONATA BIS upatruje w swoich badaniach rewolucji na miarę tej, która odbyła się w połowie XX wieku – chodzi o miniaturyzację, wynalezienie tranzystora i zastosowanie półprzewodników.

„Celem projektu jest stworzenie pierwszego na świecie lasera półprzewodnikowego o emisji powierzchniowej (ang. VCSEL) ze zwierciadłami w postaci podfalowych siatek dyfrakcyjnych o wysokim kontraście współczynnika załamania światła (ang. MHCG)” – wyjaśnił dr inż. Marcin Gębski.

Stworzenie takiego lasera będzie krokiem milowym do stworzenia komputera fotonicznego, którego głównym nośnikiem sygnałów będzie światło. Oraz o budowy tanich systemów komunikacji w wolnej przestrzeni.

Dr inż. Marcin Gębski będzie odpowiedzialny za badania, które zostaną zrealizowane przy współpracy jego macierzystej uczelni Politechniki Łódzkiej we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Mikroelektroniki i Fotoniki. Badania będą miały na celu gruntowne przetestowanie nietypowych właściwości tych laserów m.in. możliwość sterowania wiązką emitowaną czy silne oddziaływania światła z materią.


reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama