reklama
reklama
reklama
reklama
© pexels vectors icon
Przemysł elektroniczny |

Brytyjski sektor chipów z dostępem do funduszy UE o wartości 1,3 mld EUR

Wielka Brytania wprawdzie opuściła Unię Europejską, ale jej firmy z sektora chipów otrzymały dostęp do unijnego programu finansowania Horyzont Europa.

Brytyjski Departament Nauki, Innowacji i Technologii potwierdził przystąpienie do unijnego projektu "Chips Joint Undertaking", który został uruchomiony przez Komisję Europejską w listopadzie 2023 roku. Przystąpienie do projektu zapewnia dostęp do funduszu o wartości 1,3 mld EUR przeznaczonego na wsparcie badań w dziedzinie technologii półprzewodnikowych do 2027 roku.

Wielka Brytania dołączyła do inicjatywy jako "państwo uczestniczące", umożliwiając krajowi ściślejszą współpracę z europejskimi partnerami w zakresie innowacji półprzewodnikowych i przyjęcie roli w ustalaniu priorytetów badawczych.

Pierwszą transzą pieniędzy będzie początkowe 5 mln przyznane w tym roku przez rząd Wielkiej Brytanii, z dodatkowymi 30 mln obiecanymi w latach 2025-2027. Dziesiątki tysięcy brytyjskich firm kwalifikuje się obecnie do otrzymania dotacji w ramach programu Horyzont Europa, które są wynoszą średnio 450 000 funtów dla firmy.

"Nasze członkostwo we wspólnym przedsięwzięciu Chips Joint Undertaking wzmocni pozycję Wielkiej Brytanii w dziedzinie nauki i badań nad półprzewodnikami, zapewniając nam miejsce w globalnym łańcuchu dostaw chipów" – powiedział brytyjski minister technologii Saqib Bhatti. "Podkreśla to nasze niezachwiane zaangażowanie w pokonywanie granic technologicznych i umacnia naszą rolę w kształtowaniu przyszłości technologii półprzewodnikowych na całym świecie".


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2