reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Chiny przeznaczą 27 mld USD na przeciwdziałanie amerykańskim sankcjom

Chińskie Agencje Rządowe zbierają pieniądze na tak zwany "Big Fund" (Wielki Fundusz). Fundusz powstał w celu przyspieszenia rozwoju technologii produkcji chipów w tym kraju.

Jak donosi agencja Bloomberg, program zarządzany przez Chiński Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Obwodów Scalonych, w nowej, trzeciej fazie ma zebrać 27 mld USD. Pieniądze będą pochodzić od samorządów lokalnych, przedsiębiorstw państwowych i powiązanych z nimi agencji inwestycyjnych.

Działania finansowe są częścią dążenia Chin do niezależności i zbudowania własnego łańcucha dostaw układów scalonych w obliczu amerykańskich sankcji eksportowych. Big Fund powstał w 2014 roku. W pierwszej fazie (od 2014 to 2019 roku) zebrał setki miliardów dolarów i nabył udziały w dziesiątkach firm mikroelektronicznych. W drugiej fazie (2019-2024) zebrano 41 mld USD.

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone mocno uderzyły w Państwo Środka. Największa chińska fabryka półprzewodników SMIC została umieszczona na czarnej liście w 2020 r. Amerykanie tłumaczyli ten ruch potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i utraty pozycji na rynku. Mimo to, pojawiły się doniesienia, że SMIC jest na dobrej drodze do rozpoczęcia masowej produkcji zaawansowanych procesorów w technologii 5 nm jeszcze w tym roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2