reklama
reklama
reklama
reklama
© NXP
Biznes |

Pracownicy NXP rozpoczną strajk w Nijmegen

Pracownicy holenderskiego producenta chipów NXP rozpoczną strajk 12 marca w Nijmegen, gdzie NXP ma duży zakład produkcyjny. Według związku zawodowego, personel przerwie wtedy pracę na 24 godziny, domagając się wyższych płac.

Pracownicy fabryki NXP w Nijmegen, położonym na wschodzie Holandii, będą strajkować przez 24 godziny, powiedział FNV. Strajk może rozszerzyć się na inne zakłady, jeśli NXP nie spełni żądań pracowników. Nie jest jednak jasne, ilu pracowników weźmie udział we wtorkowym strajku.

FNV, Federacja Holenderskich Związków Zawodowych, poinformowała, że pracownicy domagają się 9% podwyżki płac i premii, podczas gdy firma oferuje jedynie 2,5% podwyżki. 

"Pracownicy są bardzo rozczarowani. Zapewniają oni, że firma zarabia bardzo dobrze. Fakt, że kierownictwo nie chce podzielić się tortem z ludźmi na hali produkcyjnej, jest bolesną obserwacją i wykazuje niewielkie oznaki docenienia" – powiedział Bernard van Iren, dyrektor FNV.

NXP twierdzi z kolei, że nie rozumie 9% żądań płacowych FNV i nazywa je "nieodpowiedzialnymi". 

"Wzrost kosztów w wyniku całkowitego pakietu wymagań FNV jest dwucyfrowy. Wymagania płacowe FNV nie zbliżają się do inflacji wynoszącej 3,8% w 2023 r. ani do obecnej prognozy 2,9% w 2024 r." – powiedział rzecznik NXP.

Rzecznik zauważył również, że firma już w ubiegłym roku podniosła wynagrodzenia o co najmniej 7-11 %, przyznając jednorazową rekompensatę w wysokości 1,5-2,5 % oraz premię w wysokości co najmniej 6 %. "Żądania przedstawione przez FNV są wyższe niż ich ostatnia oferta przedstawiona podczas negocjacji, więc FNV negocjuje wstecz".

NXP ma zamiar kontynuować negocjacje dotyczące płac z innymi związkami zawodowymi, VHP2, De Unie i CNV, zaprasza więc FNV do tego grona, by wspólnie prowadzić rozmowy na temat nowego układu zbiorowego pracy.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1