reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© GPV
Biznes |

GPV: "Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników w 2023 roku"

GPV – duński dostawca EMS – zwiększył swoje przychody do 10,4 mld DKK (1,39 mld EUR) w 2023 r. i osiągnął zysk operacyjny (EBITDA) w wysokości 743 mln DKK (99,68 mln EUR).

Dostawca EMS twierdzi, że wynik został osiągnięte między innymi dzięki udanemu procesowi integracji po połączeniu z byłym Enics.

GPV w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyło swoje przychody ośmiokrotnie, osiągając 10,4 mld DKK w 2023 roku. Długoterminowy silny wzrost to wynik przejęć i organicznej ekspansji.

"Rok 2023 jest pierwszym pełnym rokiem finansowym po konsolidacji szwajcarskiej Enics, co jest głównym powodem zwiększenia naszych przychodów z 5,9 mld DKK w 2022 roku do 10,4 mld DKK w 2023 roku. Ponadto wyższe ceny materiałów miały pozytywny wpływ na przychody i negatywny na marże. Pomimo pozytywnych wyników, w drugiej połowie 2023 r. obserwowaliśmy stopniowy spadek poziomu aktywności w globalnym przemyśle elektronicznym. Tendencja ta była w dużej mierze spowodowana normalizacją lub przywróceniem równowagi na rynku po kilku, wywołanych pandemią koronawirusa, pracowitych i trudnych dla łańcuchów dostaw i logistyki latach" – mówi dyrektor generalny GPV Bo Lybæk i co kontynuuje w komunikacie prasowym.

Bo Lybæk twierdzi też, że dzięki skutecznej kontroli i wysokiemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych w fabrykach firmy, GPV udało się zmaksymalizować dostawy do klientów. 

"Nasz wzrost w tym okresie przewyższył popyt, częściowo ze względu na fakt, że rok 2023 rozpoczęliśmy z zaległymi zamówieniami, spowodowanymi niedoborem komponentów, a częściowo z powodu ogólnego wysokiego zapotrzebowania ze strony klientów. Zmniejszyliśmy te zaległości we wszystkich naszych zakładach, za wyjątkiem jednej fabryki".

Raportowana EBITDA za 2023 r. wyniosła 743 mln DKK (99,68 mln EUR), co stanowi wzrost o 60% w porównaniu do 2022 r. Negatywny wpływ na wynik miały koszty integracji, w tym spodziewane koszty zamknięcia fabryki GPV w Malezji.

"Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy zadowoleni z naszych wyników w 2023 r. i chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim naszym pracownikom za ich dobrą pracę w ciągu roku. Połączenie z Enics odbiło się na wszystkich, ale z dumą mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy wszystkie oczekiwane korzyści z połączenia w 2023 roku" – kontynuuje Bo Lybæk.

GPV spogląda w rok 2024, znacznie różniący się od 2023: klienci stali się ogólnie ostrożniejsi, co wynika z chęci dostosowania się do sytuacji rynkowej, w tym zmniejszania zapasów w całym łańcuchu wartości.

Bo Lybæk mówi, że w 2024 roku, a w szczególności w jego pierwszej połowie, firma spodziewa się niższej aktywności rynku.

"Prognozowanie drugiej połowy 2024 roku jest trudniejsze. Niemniej jednak spodziewamy się, że w pewnym momencie poziom aktywności wzrośnie, ale skala tego wzrostu pozostaje niewiadomą" – mówi dalej Bo Lybæk.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2