reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Ruszyła budowa drugiej gigafabryki baterii w Szwecji

Novo Energy, spółka joint venture Northvolt i Volvo Cars, oficjalnie rozpoczęła budowę fabryki akumulatorów w Torslanda w Göteborgu, nieopodal zakładu produkcyjnego Volvo Cars.

Trzej CEO – Jim Rowan, CEO Volvo Cars, Peter Carlsson, CEO Northvolt i Adrian Clarke, CEO Novo Energy – położyli kamień węgielny pod przyszłą gigafabrykę, aby oficjalnie zainaugurować wspólne wysiłki na rzecz elektryfikacji.

"Ta ceremonia wmurowania kamienia węgielnego oznacza realizację naszej wspólnej wizji stworzenia światowej klasy gigafabryki akumulatorów na zachodnim wybrzeżu Szwecji" — powiedział Adrian Clarke, dyrektor generalny Novo Energy w komunikacie prasowym. "Wykorzystując wiedzę i zasoby zarówno Northvolt, jak i Volvo Cars, możemy przyspieszyć przejście na zrównoważoną mobilność i uczynić Göteborg stolicą motoryzacji w regionie — ważnym ośrodkiem dla szybko rozwijającego się skandynawskiego przemysłu akumulatorowego".

Spółka joint venture szybko się rozwija i do końca roku planuje podwoić liczbę pracowników z 250 do 500. Przez cały 2024 r. Novo Energy aktywnie rekrutuje - zarówno w Szwecji, jak i za granicą – talenty specjalizujące się w badaniach i rozwoju, inżynierii i budownictwie. Działania rekrutacyjne zostaną zintensyfikowane w 2025 r., koncentrując się na stanowiskach produkcyjnych, aby przygotować się do rozpoczęcia produkcji w następnym roku.

Ogniwa baterii z gigafabryki będą pokonywać zaledwie kilka metrów do nowego zakładu Volvo Battery Assembly, który powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie gigafabryki.

"Dzisiejsze rozpoczęcie budowy jest ważnym kamieniem milowym dla Volvo Cars, ponieważ stale zmierzamy do zostania producentem w pełni elektrycznych samochodów do 2030 roku" – dodaje Jim Rowan. "Samochody elektryczne to nasza przyszłość, a nasze rekordowe wyniki sprzedaży w 2023 r. pokazują, że klientom podoba się to, co widzą w naszym elektrycznym portfolio. W nadchodzących latach będziemy dalej rozszerzać naszą ofertę samochodów elektrycznych, a ta nowa fabryka akumulatorów odegra kluczową rolę w zasilaniu tych samochodów i realizacji naszych ambicji".


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama