reklama
reklama
reklama
© SDS Optic
Biznes |

3 mln euro dla polskiej spółki od EBI

W październiku 2023 roku SDS Optic S.A. podpisało umowę finansowania z Europejski Bankiem Inwestycyjnym. Teraz lubelska spółka ogłosiła otrzymanie pierwszej transzy wsparcia — 3 milionów euro (ok. 13 mln zł).

SDS Optic pisze, że otrzymanie pierwszej transzy potwierdza spełnienie wszystkich warunków określonych w umowie finansowania, czyli otrzymanie certyfikatu ISO 13485 nadanego przez jednostkę notyfikującą TÜV NORD GROUP, zakończenie 1 części badań klinicznych dla mikrosondy diagnostycznej w nowotworach piersi HER2 oraz pozyskanie 1 miliona euro z emisji akcji w lutym 2023 r.

“Otrzymanie pierwszej transzy finansowania EBI to zwieńczenie długotrwałego i niezwykle skomplikowanego procesu due dilligence, negocjacji warunków umowy, serii spotkań z zespołami prawnymi oraz bardzo złożonym procesem administracyjnym prowadzącym do uruchomienia środków. Cały ten proces okazał się dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny niż sobie wszyscy zakładaliśmy a poziom trudności wielu zagadnień okazał się nawet bardziej złożony niż tradycyjne procesy M&A. Tym bardziej się cieszymy z otrzymania pierwszej transzy środków z EBI. Możemy dzięki temu powrócić do projektów i prac, które deklarowaliśmy naszym akcjonariuszom, a które niestety zostały opóźnione w związku z ilością i złożonością prac zmierzających do otrzymania finansowania EBI. Otrzymanie środków z EBI umożliwia nam znaczne skalowanie naszych działań, przyspieszenie prac w wielu obszarach, w tym w kwestiach korporacyjnych oraz badawczo-rozwojowych. Z mocnym naciskiem na skalowanie platformy inPROBE, poszerzanie rynków docelowych i wzmocnienie infrastruktury sprzętowej. Firma jest gotowa do szybkiego wzrostu i innowacji. Pięcioletni projekt rozwoju wspierany przez EBI pozycjonuje SDS Optic w zupełnie innej lidze, otwierając drogę do zwiększonej skalowalności i penetracji rynku. Ma to ogromne znaczenie w procesie komercjalizacji technologii” — wyjaśnia Mateusz Sagan, Dyrektor Operacyjny i ds. Rozwoju Biznesu, w komunikacie prasowym. 

Zdaniem firmy wsparcie finansowe EBI tylko potwierdza potencjał jej innowacyjnego podejścia. Warto dodać, że umacnia ono również pozycję SDS Optic na mapie Europy.

SDS Optic widzi w dostępie do kapitału od Europejskiego Banku Inwestycyjnego możliwość osiągnięcia stabilności finansowej, która pozwoli skoncentrować się lubelskiej firmie a swojej podstawowej misji i realizacji projektów bez natychmiastowej potrzeby publicznych ofert lub emisji.  Ta strategiczna decyzja nie tylko minimalizuje koszty finansowe, ale także pozwala skupić się firmie na badaniach i rozwoju. Jak pisze firma, pięcioletni plan finansowy dostarczany przez EBI stanowi punkt zwrotny, przeformułowując strategie operacyjne i rozwojowe firmy SDS Optic S.A. na najbliższe lata.

“Pierwsza transza otrzymana od Europejskiego Banku Inwestycyjnego stanowi znaczący kamień milowy dla SDS Optic. Nie tylko potwierdza nasze innowacyjne podejście, ale także umożliwia nam przyspieszenie naszego wzrostu. Jesteśmy już rozpoznawalni na świecie, a finansowanie EBI znacznie zwiększa nasze możliwości dotarcia do nowych inwestorów, nabywców i partnerów. Projekty technologiczne SDS Optic S.A. łączące wyjątkowo złożone dyscypliny naukowe charakteryzują się zmiennością, iteracyjnym charakterem rozwoju oraz częstą koniecznością szybkiej adaptacji do otoczenia. Pozyskany kapitał od EBI pozwoli Spółce łatwiej podejmować decyzje oparte na doświadczeniach i pozyskiwanej z prowadzonych badań wiedzy, zapewniając niezbędne źródło finansowania, nawet gdy Spółka zdecyduje o dodatkowych pracach niezbędnych przed finalną komercjalizacją” — dodaje Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic S.A., w komunikacie prasowym. 

Lubelska spółka czeka teraz, by rozpocząć nową fazę wzrostu i innowacji, „prowadząc swoją misję tworzenia technologii ratujących życie i zdrowie oraz kształtowanie przyszłego krajobrazu technologii medycznych i biotechnologii opartych o technologie fotoniczne”.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2