reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© APS
Przemysł elektroniczny |

Gdyńskie APS z kontraktem w Arabii Saudyjskiej

Advanced Protection Systems (APS), polska spółka produkująca radary i systemy antydronowe własnej konstrukcji, poinformowała we wtorek, 5 marca, o rozpoczęciu strategicznej współpracy z narodowym centrum badawczym Arabii Saudyjskiej – Prince Sultan Defense Studies & Research Center (PSDSARC).

PSDSARC zostało powołane w 2017 roku, by zwiększyć zdolności obronne oraz poprawić bezpieczeństwo Królestwa Arabii Saudyjskiej. Instytucji przypisuje się jedną z kluczowych ról w modernizacji sektora obronnego tego pustynnego kraju. 

APS podkreśla w komunikacie, że PSDSARC rozwija własny program technologii radarowych, pracuje też nad stworzeniem krajowej tarczy ochronnej wymierzonej przeciwko dronom wojskowym i małym statkom bezzałogowym.

„Będziemy dostarczać nasze rozwiązania technologiczne dla PSDSARC i wspólnie pracować nad ich rozwijaniem i doskonaleniem z uwzględnieniem konkretnych potrzeb naszego partnera” – mówi Maciej Klemm, prezes zarządu i współzałożyciel APS, w komunikacie prasowym.

Spółka podkreśla, że kontrakt zawarty z PSDSARC nie jest pierwszym zawartym w Arabii Saudyjskiej, lecz kolejnym. Równocześnie rozwiązania gdyńskiego APS stosowane są obecnie m.in. na Ukrainie, a w maju 2023 roku firma zawarła również kontrakt z polskim MON na dostawę systemów dla polskiej armii.

Z kolei do cywilnych klientów APS należą między innymi: norweskie lotnisko w Stavanger, Port Gdynia, organizatorzy Aerobaltic AirShow, czy zakład karny w Tallinie. 

„System antydronowy produkowany przez APS opiera się na sprawdzonej wojskowej technologii. Może śledzić wiele celów jednocześnie, a dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego potrafi klasyfikować wykrywane obiekty i odróżnić np. ptaki od dronów. System raportuje pozycję obiektów w czasie rzeczywistym, a po rozpoznaniu umożliwia ich skuteczną neutralizację poprzez zagłuszanie lub fizyczną eliminację. Systemy produkowane są w wersji stacjonarnej i mobilnej” — opisuje właściwości APS w komunikacie prasowym. 

APS powstało w 2015 roku. Założycielami spółki było dwóch naukowców: Maciej Klemm i Radosław Piesiewicz. Jak podkreśla APS, obie linie produktowe firmy – radary i system antydronowy powstają Polsce, a w ciągu ostatnich 10 lat spółka wdrożyła około 75 projektów ochrony antydronowej na całym świecie. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama