reklama
reklama
reklama
reklama
© Saab
Przemysł elektroniczny |

Polska składa ogromne zamówienie na broń Carl-Gustaf

W poniedziałek, 4 marca, polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakt ze szwedzkim koncernem zbrojeniowym na zakup kilku tysięcy granatników Carl-Gustaf M4 do Sił Zbrojnych RP. Wartość kontraktu opiewa na 12,9 mld koron szwedzkich, czyli niemal 5 mld zł.

Saab zawartą z Polską umowę nazwał „dużym kontraktem”. Zgodnie z umową, która będzie obowiązywała w latach 2024-2027, Saab dostarczy Polsce broń Carl-Gustaw M4, amunicję oraz sprzęt szkoleniowy. Szwecka firma oczekuje, że zaksięguje zamówienie przed końcem 2 kwartału 2024 roku.

MON z kolei podkreśla na swojej oficjalnej stronie internetowej, że w ramach umowy Wojsko Polskie otrzyma również amunicję: przeciwpancerną, odłamkowo-burzącą, przeciwpancerno-odłamkową, burzącą, wielofunkcyjną, dymną, oświetlającą, szkolną, treningową i ćwiczebną.

„Podpisaliśmy bardzo ważny kontrakt. Siły Zbrojne RP będą bogatsze o wspaniały, dobry sprzęt, o granatniki przeciwpancerne szwedzkiej produkcji. To jest jeden z najważniejszych kontraktów na sprzęt, który sprawdził się już w walce na Ukrainie. To są bardzo dobre recenzje dotyczące tej broni, bardzo dobrze ona zdaje egzamin. Od dziś nasze wojsko będzie bogatsze o granatniki przeciwpancerne, ale również o amunicję. To nie tylko kilka tysięcy granatników, ale także kilkaset tysięcy sztuk amunicji” — powiedział Władysław Kosiniak—Kamysz podczas spotkania z ministrem obrony Szwecji.

Umowa została podpisana w poniedziałek, 4 marca, w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni podczas uroczystego spotkania polskiego wicepremiera — ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Szwecji — Pålem Jonsonem.

„Bardzo się cieszę z faktu wstępowania Szwecji do NATO, co podkreśla naszą solidarność i współpracę. Polska i Szwecja nie będą już tylko partnerami, ale także sojusznikami w ramach NATO. Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji Polski w infrastrukturę obronną. Szwecja będzie wspierać Polskę nie tylko w rejonie Morza Bałtyckiego, ale w ramach całego Sojuszu” — powiedział na spotkaniu szef szwedzkiego resortu obrony, Pål Jonson.

Dzięki umowie Siły Zbrojne RP zyskają kilka tysięcy granatników Carl-Gustaf M4. MON podkreśla, że Siły Zbrojne RP razem z granatnikami otrzymają również pakiety logistyczny i szkoleniowy oraz dokumentację techniczną.

"Jestem dumny z naszych bliskich relacji z Polskimi Siłami Zbrojnymi i z tego, że Saab może nadal wzmacniać polskie naziemne zdolności bojowe i obronę narodową dzięki naszemu wiodącemu na świecie systemowi Carl-Gustaf" – powiedział Micael Johansson, dyrektor generalny i prezes Saaba. 

Oczekuje się, że umowa wejdzie w życie do końca drugiego kwartału 2024 roku, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków zewnętrznych.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2