reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IFR
Analizy |

Top 5 najważniejszych trendów w dziedzinie robotyki w 2024

Jak podaje International Federation of Robotics (Międzynarodowa Federacja Robotyki) na swoim portalu internetowym, zapasy robotów operacyjnych na całym świecie osiągnęły nowy rekord wynoszący około 3,9 miliona sztuk. Popyt ten jest napędzany przez szereg innowacji technologicznych

1 - Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe
Trend wykorzystywania sztucznej inteligencji w robotyce i automatyzacji stale rośnie. Ten podzbiór sztucznej inteligencji specjalizuje się w tworzeniu nowej treści na podstawie rzeczy, których nauczył się podczas procesu szkolenia, i został spopularyzowany przez narzędzia takie jak ChatGPT. Producenci robotów opracowują interfejsy oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, które pozwalają użytkownikom programować roboty bardziej intuicyjnie, używając języka naturalnego zamiast kodu.

Innym przykładem trendów związanych ze sztuczną inteligencją jest predykcyjna sztuczna inteligencja analizująca dane dotyczące wydajności robotów w celu określenia przyszłego stanu sprzętu. Konserwacja predykcyjna może zaoszczędzić producentom kosztów przestojów maszyn. W branży części samochodowych szacuje się, że każda godzina nieplanowanego przestoju kosztuje 1,3 mln USD - wynika z raportu Information Technology & Innovation Foundation. Wskazuje to na duży potencjał konserwacji predykcyjnej w zakresie oszczędności kosztów. Algorytmy uczenia maszynowego mogą również analizować dane z wielu robotów wykonujących ten sam proces w celu optymalizacji.

2 - Coboty w nowych zastosowaniach
Współpraca człowieka z robotem nadal stanowi jeden z głównych trendów w robotyce. Szybkie postępy w dziedzinie czujników, technologii wizyjnych i inteligentnych chwytaków pozwalają robotom reagować w czasie rzeczywistym na zmiany w ich otoczeniu, a tym samym bezpiecznie pracować obok ludzkich pracowników.

Aplikacje robotów współpracujących oferują nowe narzędzie dla pracowników, odciążając ich i zwiększają wydajność ich pracy. Mogą pomagać w zadaniach wymagających podnoszenia ciężkich przedmiotów, wykonywania powtarzalnych ruchów lub pracy w niebezpiecznym środowisku.

Niedawnym zjawiskiem rynkowym jest wzrost liczby aplikacji spawalniczych cobotów, napędzany niedoborem wykwalifikowanych spawaczy. Roboty współpracujące będą zatem uzupełniać inwestycje w tradycyjne roboty przemysłowe, które działają przy znacznie większych prędkościach i dlatego pozostaną ważne dla poprawy wydajności w odpowiedzi na surowe marże produktów.

Na rynek wchodzą również nowi konkurenci, którzy koncentrują się na robotach współpracujących. Manipulatory mobilne, połączenie ramion robotów współpracujących i robotów mobilnych (AMR), oferują nowe zastosowania, które mogą znacznie zwiększyć popyt na roboty współpracujące.

3 - Manipulatory mobilne
Manipulatory mobilne - tak zwane "MoMas" - automatyzują zadania związane z obsługą materiałów w branżach takich jak motoryzacja, logistyka czy lotnictwo i kosmonautyka. Łączą one mobilność platform zrobotyzowanych ze zręcznością ramion manipulatorów. Umożliwia im to poruszanie się w złożonych środowiskach i manipulowanie obiektami, co ma kluczowe znaczenie dla zastosowań w produkcji. Wyposażone w czujniki i kamery, roboty te przeprowadzają inspekcje i wykonują zadania konserwacyjne maszyn i urządzeń. Jedną z istotnych zalet manipulatorów mobilnych jest ich zdolność do współpracy i wspierania ludzkich pracowników.

4 - Cyfrowe bliźniaki
Technologia cyfrowych bliźniaków jest coraz częściej wykorzystywana jako narzędzie do optymalizacji wydajności systemu fizycznego poprzez tworzenie jego wirtualnej repliki. Ponieważ roboty są coraz bardziej cyfrowo zintegrowane z fabrykami, cyfrowe bliźniaki mogą wykorzystywać swoje rzeczywiste dane operacyjne do przeprowadzania symulacji i przewidywania prawdopodobnych wyników. Ponieważ bliźniak istnieje wyłącznie jako model komputerowy, można go testować i modyfikować bez wpływu na bezpieczeństwo, jednocześnie oszczędzając koszty. Wszystkie eksperymenty można sprawdzić przed dotknięciem świata fizycznego. Cyfrowe bliźniaki wypełniają lukę między światem wirtualnym i rzeczywistym.

5 - Roboty humanoidalne
Dokonują się znaczące postępy w dziedzinie humanoidów. Budowa przypominająca ludzką, z dwiema rękami i dwiema nogami, pozwala na elastyczne wykorzystanie robota w środowiskach pracy, które zostały stworzone dla ludzi. Można go zatem łatwo zintegrować np. z istniejącymi procesami i infrastrukturą magazynową.
Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) opublikowało niedawno szczegółowe cele dotyczące ambicji kraju w zakresie masowej produkcji humanoidów do 2025 roku. MIIT przewiduje, że humanoidy prawdopodobnie staną się kolejną przełomową technologią, podobną do komputerów lub smartfonów, która może zmienić sposób, w jaki odbywa się produkcja dóbr i w jaki wygląda życie ludzi.

Potencjalny wpływ humanoidów na różne sektory sprawia, że są one ekscytującym obszarem rozwoju, ale ich masowe wprowadzenie na rynek pozostaje złożonym wyzwaniem. Koszty są kluczowym czynnikiem, a sukces będzie zależeć od zwrotu z inwestycji, konkurując z dobrze ugruntowanymi rozwiązaniami robotycznymi, takimi jak na przykład mobilne manipulatory.

"Pięć wzajemnie wzmacniających się trendów automatyzacji w 2024 roku pokazuje, że robotyka jest multidyscyplinarną dziedziną, w której technologie łączą się, tworząc inteligentne rozwiązania dla szerokiego zakresu zadań" - mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. "Postępy te nadal kształtują łączące się sektory robotyki przemysłowej i usługowej oraz przyszłość rynku pracy".


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama