reklama
reklama
reklama
reklama
© kitron
Przemysł elektroniczny |

Kitron kończy rekordowy rok solidnym kwartałem

Dostawca usług EMS, Kitron, ma za sobą ponadprzeciętny rok. Nie inaczej było w czwartym kwartale 2023 roku, który również okazał się rekordowy pod względem sprzedaży i wysokiej rentowności.

W czwartym kwartale Kontrol wypracował przychody w wysokości 199,1 mln euro — przed rokiem było to 174,6 mln euro. Dostawca EMS twierdzi, że wzrost był szczególnie duży w sektorach rynku elektryfikacji i obrony / lotnictwa.

Zysk operacyjny (EBIT) w czwartym kwartale wyniósł 18 mln euro, w porównaniu do 15,9 mln euro wypracowanych w roku ubiegłym. EBITDA wyniosła natomiast 22,8 mln euro — przed rokiem było to 19,6 mln euro.

Portfel zamówień wyniósł 494 mln euro, co oznacza spadek o 15 mln euro w porównaniu z poprzednim rokiem i spadek o 2% w porównaniu z poprzednim kwartałem, co według Kitrona odzwierciedla nastroje na rynku europejskim. Wyjątkiem od tego trendu jest jednak sektor obronny i kosmiczny, gdzie portfel zamówień znacznie wzrósł w ciągu ostatniego roku; oraz infrastruktura krytyczna sieci elektrycznej, gdzie w tym roku spodziewany jest wzrost o ponad 50%.

Zysk firmy po opodatkowaniu wyniósł 12,3 mln euro, zaś w tym samym kwartale poprzedniego roku —  9,8 mln euro. 

"W ostatnim kwartale 2023 r. kontynuowaliśmy naszą passę wzrostu dzięki rekordowej sprzedaży w czwartym kwartale, odnotowując jednocześnie piąty z rzędu kwartał marży EBIT powyżej 9%. Nasze roczne przychody przekroczyły poziom 775 milionów euro, odzwierciedlając imponujący wzrost o 21% rok do roku. Patrząc w przyszłość na 2024 rok, spodziewamy się stabilnego popytu w pierwszej połowie, z oczekiwaniem, że wzrośnie on w drugiej połowie" — mówi Peter Nilsson, dyrektor generalny Kitron, w komunikacie prasowym.

W 2024 r. Kitron planuje uzyskać przychody w wysokości od 700 do 800 mln euro oraz zysk operacyjny (EBIT) w wysokości od 60 do 74 mln euro.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2