reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Fusion Worldwide
Analizy |

Kondycja branży komponentów elektronicznych

Niezależny dystrybutor komponentów i produktów elektronicznych, Fusion Worldwide, przygotował dla Evertiqa kompleksową ocenę kondycji branży komponentów elektronicznych w ramach „The Fusion Worldwide 2024 Report".

Branża komponentów elektronicznych wkracza w 2024 rok, znajdując się w punkcie zwrotnym. Różne gałęzie rynku odpowiednio się rekalibrują po licznych trudnościach, które pojawiły się na skutek geopolitycznych napięć z ostatnich lat. Od poważnych niedoborów po obecną wysoką podaż —  w naszym najnowszym The Fusion Worldwide Report dokonujemy oceny kondycji branży podzespołów elektronicznych. Po dogłębnym przyjrzeniu się rynkowi, zidentyfikowaliśmy następujące kluczowe kwestie:

 • Zbiorowa reakcja na ekstremalne niedobory, rekordowo długi czas realizacji zamówień i znaczne wahania cen, które nękały w 2022 roku, pozostają wciąż istotne. W związku z tym nadmierne zakupy okazały się poważnym problemem w 2023 r., przyczyniając się do powstania ogromnych nadwyżek zapasów w różnych sektorach rynku podzespołów elektronicznych. 
   
 • Sztuczna inteligencja nadal rozwija się w szybkim tempie. Wraz z jej ewolucją rozwija się również technologia, która stanowi jej podstawę. Technologia ta – której wzrost do 2032 r. ma wynieść 1,3 bln USD – jest głównym czynnikiem napędzającym powszechną aktywność rynkową, ponieważ ma wpływ na wiele gałęzi przemysłu objętych naszymi analizami.
   
 • Wyczuwalne niepięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami utrzymuje się, co jest skutkiem nałożonych ograniczeń celnych wymierzonych w produkcję chipów i handel, których początki sięgają jeszcze 2018 roku. Od tego czasu byliśmy świadkami przepychanek o to, kto kogo lub co ograniczy w następnej kolejności. Sytuacja ta jeszcze bardziej skomplikowała wzajemne relacje obu mocarstw, ponieważ Chiny starają się uniknąć recesji. 
   
 • Trwające konflikty w Izraelu i na Ukrainie niosą ze sobą wiele zagrożeń dla łańcucha dostaw komponentów elektronicznych. Urządzenia elektroniczne wymagają produkcji, maszyn i wiedzy specjalistycznej z całego świata. Konflikt nie tylko zagraża ciągłości tych czynników, ale również wpływa na inwestycje i zaufanie konsumentów.

Podczas gdy te nadrzędne kwestie wpływają na nasze ogólne prognozy na 2024 r., możemy również zidentyfikować kluczowe wskaźniki, trendy i zmiany w wielu segmentach, które składają się na szerszy rynek półprzewodników, chipów, modułów pamięci i tym podobnych: 

 • Przemysł lotniczy i obronny: Widzimy zdrowy kierunek dla komponentów potrzebnych do wspierania zarówno konstrukcji lotniczych, jak i obronnych. Na przykład samoloty komercyjne rozwijają się wykładniczo pod względem złożoności elektrycznej, co przekłada się na stabilny popyt. 
   
 • Motoryzacja: Branża motoryzacyjna z trudem nadążała za globalnym niedoborem chipów, jednak obecnie znów zajmuje miejsce lidera i cieszy się ogólnie korzystnymi perspektywami długoterminowymi. Po drodze musi jednak pokonać kilka przeszkód – w tym zmienność cen.
   
 • Producenci kontraktowi: Producenci kontraktowi pozostaną filarem rozmów branżowych w 2024 roku i w kolejnych latach. Możemy spodziewać się wzrostu offshoringu, zwłaszcza w krajach wschodzących, a także coraz bardziej pozytywnych zmian w otoczeniu regulacyjnym jako głównych czynników napędzających oczekiwany wzrost. 
   
 • Komputery i serwery dla przedsiębiorstw: Komputery korporacyjne znajdują się w czołówce naszych najbardziej ekscytujących obszarów. Stale rosnące zapotrzebowanie na dane i obliczenia będzie zależało od tego sektora, co pozwoli mu w pełni wykorzystać swój potencjał. W związku z tym ma on wyjątkową pozycję, aby dyktować warunki ruchu, w którym wszyscy będziemy podążali, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, IoT, grafikę, multimedia, telekomunikację i nie tylko. 
   
 • Telekomunikacja i sieć: AI, IoT i Edge computing to oczywiście istotne czynniki napędzające popyt w tym sektorze. Żaden z nich nie byłby jednak możliwy bez telekomunikacji i sieci. Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że ta wysokomarżowa kategoria, która ze swej natury wymaga dużych inwestycji, nie doświadczy żadnych wyzwań w dłuższej perspektywie.
   
 • Gaming: Sektor ten doświadczył kilku głośnych perturbacji w 2020 i 2021 r., ale ostatnio branża wróciła na właściwe tory. Towarem nr 1 w grach zawsze były karty graficzne i procesory graficzne. Jednakże gry się zmieniają, a gry w chmurze, rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość rozszerzona i sztuczna inteligencja stają się coraz bardziej popularne, pobudzając popyt na bardziej zaawansowane podzespoły. 
   
 • Opieka zdrowotna: Niewiele ośrodków opieki zdrowotnej może sobie co roku pozwolić na znaczne wydatki operacyjne, a kiedy przychodzi czas na wymianę sprzętu, nie chcą dużej liczby jednostek, lecz skromnej. Jednak przełomowa technologia ma ogromny wpływ na tę dziedzinę - czy nowe aplikacje zmienią paradygmat? Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, podobnie jak rosnące wykorzystanie urządzeń do zdalnego monitorowania pacjentów i cyfrowego sprzętu diagnostycznego.  

Korzystne prognozy i długie ścieżki rozwoju w wielu sektorach dobrze wróżą naszym ogólnym przewidywaniom, a ustawodawstwo na szczeblu rządowym i przełomowe technologie nabierają pozytywnego rozpędu. Nie można jednak ignorować wielu sygnałów ostrzegawczych. Pod wieloma względami wejście w rok 2024 i kolejne lata będą wymagały zachowania równowagi - zwłaszcza jeśli chodzi o osiągnięcie odporności w obliczu narastających wyzwań geopolitycznych i gospodarczych. Cału raport można pobrać TUTAJ.


O Fusion Worldwide

Fusion Worldwide jest wiodącym dystrybutorem komponentów i produktów elektronicznych na otwartym rynku. Pozyskuje, kontroluje, testuje i dostarcza szeroką gamę komponentów do dużej i zróżnicowanej bazy klientów, która obejmuje producentów OEM, CM i ODM w szerokim zakresie branż. Założona w 2001 roku firma Fusion ma siedzibę w Portsmouth w stanie New Hampshire i posiada biura oraz centra jakości w głównych ośrodkach produkcyjnych na całym świecie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama